W trakcie konferencji zorganizowanej w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego przedstawiciele samorządów i organizacji działających na rzecz społeczności wiejskiej zapoznali się z działaniami podejmowanymi przez państwo, służącymi podnoszeniu jakości życia mieszkańców wsi.

Jak zaznaczyła Szymańska, w trakcie cyklu konferencji - zainaugurowanych przez rokiem z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy - prezentowana jest aktualna oferta dla obszarów wiejskich przygotowana przez 13 ministerstw.

"Oferta ta na bieżąco jest przedstawiana samorządowcom, bo głównymi beneficjentami pośrednimi tych środków są samorządy, a beneficjentem ostatecznym zawsze będzie mieszkaniec obszarów wiejskich" - oceniła szafowa Kancelarii Prezydenta RP.

Według niej oferta dla terenów wiejskich jest szeroka i dotyczy różnych obszarów, od infrastruktury, poprzez oświatę, opiekę społeczną, rodzinę, po kulturę i sztukę. - W zeszłym roku była to kwota sięgająca 24 mld zł, w tym roku ta kwota jest dwukrotnie większa, tak więc możliwości są olbrzymie, pokazujemy, w jaki sposób te środki pozyskiwać - dodała Szymańska.

Wskazała, że oczekiwania przedstawicieli wsi są różne, np. dotyczące retencji wód czy termomodernizacji budynków na obszarach popegeerowskich, a wśród przedstawianych inicjatyw są np. pomysły związane z rozwojem e-medycyny na wsi.

W cykl konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" zaangażowany jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz 13 ministerstw. W trakcie jego trzeciej odsłony zaplanowano sześć wydarzeń w województwach: podlaskim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim.