Pogoda na Podlasiu

Jak podało w niedzielę białostockie biuro prognoz meteorologicznych, silny mróz spodziewany jest w powiatach: augustowskim, białostockim, bielskim, hajnowskim, monieckim, sejneńskim, siemiatyckim, sokólskim i suwalskim. Tam, gdzie w ciągu dnia doszło do rozpogodzeń, temperatura może obniżyć się miejscami do minus 15 stopni Celsjusza, a lokalnie - nawet do minus 17 st.

Regionalny System Ostrzegania publikuje ostrzeżenie, w którym równie niskie temperatury prognozowane są również w powiatach: zambrowskim i wysokomazowieckim, czyli także w zachodniej części regionu.

Miniona noc w Podlaskiem również była groźna, lokalnie notowane były spadki temperatury przekraczające 10 stopni mrozu. Ocieplenie w tej części Polski na nadejść we wtorek.

Ostrzeżenia dla Śląska

Najpierw Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego wydało w niedzielę ostrzeżenie przed spadkiem temperatury minimalnej miejscami, przy dłuższych rozpogodzeniach, do -16 stopni Celsjusza dla Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

Kolejne ostrzeżenie, dotyczące prognozowanej temperatury minimalnej od -17 stopni do -14 stopni Celsjusza, przy średniej prędkości wiatru od 5 km/h do 15 km/h w nocy, objęło obszar: Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Świętochłowic, Tychów, Zabrza oraz Żor, a także powiatów: będzińskiego, bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, myszkowskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, tarnogórskiego, wodzisławskiego i zawierciańskiego.

Następne ostrzeżenie, o prognozowanej temperaturze minimalnej od -15 stopni do -13 stopni Celsjusza, lokalnie ok. -17 stopni, przy średniej prędkości wiatru od 5 km/h do 15 km/h w nocy, dotyczy obszaru: Częstochowy oraz powiatów częstochowskiego, gliwickiego, kłobuckiego, lublinieckiego i raciborskiego. W efekcie ostrzeżenia służb meteorologicznych przed silnym mrozem objęły cały obszar woj. śląskiego.

Jeszcze jedno ostrzeżenie, wydane w niedzielę wieczorem, prognozuje do godziny 2. w nocy mgły i szadź na obszarze powiatów raciborskiego oraz wodzisławskiego.

Ze względu na "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego", w niedzielę w znacznej części regionu obowiązuje też ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego.

Jak napisano w powiadomieniu Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, na podstawie prognoz jakości powietrza i meteorologicznych, ze względu na pył zawieszony PM10 prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Mróz w Opolskiem

Jak poinformował w niedzielę wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, dla powiatu oleskiego, strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18-tej w niedzielę do godziny czwartej nad ranem w poniedziałek.

Według meteorologów IMGW-PIB w czasie obowiązywania alertu możliwe są spadki temperatur od minus 15 do minus 13 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet do minus 17 stopni. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90 procent.

Wcześniej wrocławski oddział IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla powiatu nyskiego, które także obowiązuje w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Alert pogodowy dla Dolnego Śląska

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla powiatu kłodzkiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura może tam spaść do minus 17 stopni Celsjusza.

Prognozuje się temperaturę minimalną od -15 st. C do -13 st. C, lokalnie około -17 st. C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h - podają synoptycy.

IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określa na 90 proc.