- Zależy nam na tym by ciągle przekonywać konsumentów, że produkcja zdrowej i smacznej żywności jest w Polsce wypełniana na 100 procent. Tej prezentacji i promocji, jak również przedstawieniu warunków wytwarzania i dystrybucji żywności służą obecne targi - powiedział minister.

Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Międzynarodowe Polagra Food, na które przybył Sawicki - to jedna z najważniejszych tego typu imprez w Europie. Składa się ona z 6 bloków tematycznych. Podczas trwania imprezy można obejrzeć najlepsze okazy zwierząt, zaprezentowane zostaną maszyny i technologie przetwarzania żywności, opakowania dla przemysłu spożywczego, będą pokazy gastronomiczne, jak też nowe produkty i żywność regionalna. W targach bierze udział 1,2 tys. wystawców z 30 krajów.

Do najważniejszych wydarzeń można zaliczyć 25 Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych, która jest przeglądem dorobku hodowców bydła, koni, trzody, owiec, kóz, królików, szynszyli i innych zwierząt - mówił dyrektor Krajowego centrum Hodowli Zwierząt Leszek Sobolewski.

Poinformował, że od niedzieli komisja ocenia zwierzęta. Najlepszym sztukom zostanę przyznane tytuły czempionów.

Targom żywności towarzyszą też dodatkowe imprezy. W niedzielę odbędzie się konferencja dotycząca polsko-rosyjskiej wymiany handlowej. Patronat nad nią sprawuje prezydent Komorowski. W spotkaniu tym wezmą udział przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw z obu krajów - poinformował wiceprezes MTP Tomasz Kobierski.

Przewidziane jest również Forum Dystrybucji, na którym odbędzie się dyskusja nt. dostawy produktów szybko psujących się. Na warsztatach Foods Design pokazane zostanie projektowanie wyrobów spożywczych i opakowań. Zaplanowany jest ponadto Kongres Cukrowy z udziałem największych europejskich koncernów cukrowniczych - wyliczał Kobierski.

Przed południem otwarty został m.in. z udziałem ministra pawilon "Smaki regionów", gdzie prezentowana jest żywność ekologiczna, regionalna czy dietetyczna. Jak co roku na otwarcie przybyli liczni mieszkańcy Poznania. Kobierski poinformował, że od rana do południa na tragi przyszło ok. 7 tys. osób.

Tegoroczne targi Polagra odbywają się w roku jubileuszowym 90-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MPT) . Na otwarcie targów przybył prezydent RP Bronisław Komorowski, obecny jest także komisarz Dacian Ciolos oraz ministrowie rolnictwa z sześciu państw.

Tak liczna delegacja zagranicznych gości jest związana z zaplanowanym na poniedziałek i wtorek we Wrocławiu posiedzeniem nieformalnej rady unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa. Jak powiedział Sawicki tematem tego posiedzenia będzie tzw. zielona księga, czyli dyskusja na temat polityki promocyjnej europejskich produktów rolno-spożywczych w UE jak na rynkach zewnętrznych.

Targi Polagra Food potrwają do 15 września.