Główny Inspektorat Weterynarii poinformował 14 lipca br., że w związku z wystąpieniem w województwie podlaskim ogniska rzekomego pomoru drobiu władze Ukrainy decyzją z dnia 13 lipca br. wprowadziły zakaz importu z całego terytorium Polski jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów i surowców pochodzących z drobiu za wyjątkiem produktów, które zostały przetworzone metodą gwarantującą zniszczenie czynnika wywołującego daną chorobę.

 

Spotkanie zostało odwołane

Na czwartkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że zaplanowane na ten dzień spotkanie z ukraińskim ministrem dot. wstrzymania importu polskiego drobiu zostało przełożone.

Miałem dziś ważne spotkanie zaplanowane z ministrem Ukrainy na temat drobiu, na temat tej blokady drobiu, ale musiałem to odwołać - wyjaśnił szef MRiRW. - Będziemy nadal dążyć do dialogu i znalezienia rozwiązania.

 

Telus poinformował również, że w czwartek odbyło się spotkanie z Agrounią. Wskazał, że ministerstwo jest gotowe na rozmowy ze związkami i partiami politycznymi, "niepokoi nas jednak wtargnięcie, które narusza dobre obyczaje".