Jak informuje Policja, akcja była wynikiem wielotygodniowego śledztwa. Doprowadziło ono wreszcie do ujawnienia laboratorium w gminie Krzeszyce, gdzie wytwarzano olej z konopi indyjskich. Mieściło się ono w wynajmowanych pomieszczeniach przemysłowych, gdzie funkcjonariusze zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną służącą do wytwarzania oleju. Ujawniono tam też kilkadziesiąt worków wypełnionych suszem konopi, oraz różnego rodzaju substancje i chemikalia służące do produkcji.

W hali zatrzymano dwie osoby, w tym młodego mężczyznę, który jak wynika z ustaleń śledczych, był chemikiem odpowiedzialnym za proces produkcji. W innym budynku funkcjonariusze znaleźli gotowy do sprzedaży produkt oraz mnóstwo buteleczek i fiolek z dozownikami, które miały być wykorzystane do dalszej dystrybucji nielegalnego towaru. Tam też została zatrzymana trzecia osoba.

Łącznie policjanci CBŚP zabezpieczyli 430 kg suszu konopi oraz 20 litrów substancji oleistej gotowej do sprzedaży. Zabezpieczono także 240 litrów izopropylu i 60 litrów etanolu, są to substancje wykorzystywane przy produkcji środków odurzających. Z zabezpieczonych preparatów można by było wytworzyć około 200 litrów oleju konopnego, wartego co najmniej 800 tysięcy złotych.

Z zebranego materiału wynika, że w zlikwidowanym laboratorium podejrzani mogli wcześniej już wyprodukować około 50 litrów oleju konopnego, który prawdopodobnie był wprowadzany do obrotu poprzez internet. Śledczy ustalają odbiorców nielegalnej substancji.

Jeszcze tego samego dnia policjanci przeszukali również dom, wynajmowany przez jednego z zatrzymanych, położony na terenie gminy Santok. Na strychu znaleźli ukrytą torbę foliową z marihuaną, a w damskiej torebce susz konopi. Podczas działań zabezpieczono do badań ponad 100 próbek substancji.

Śledztwo jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim. Tam zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oraz wytwarzania i wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec dwóch mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Według policji śledztwo nadal jest rozwojowe i możliwe są kolejne zatrzymania.