Szósta edycja EEC (European Economic Congress) odbędzie się w dniach 7-9 maja, w ważnym czasie dla Unii Europejskiej. 9 maja obchodzony jest Dzień Europy, a w maju mija także 10 lat od największego w historii rozszerzenia UE o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie.

Organizatorzy podczas trzech kongresowych dni w Katowicach spodziewają się ok. 6000 uczestników, 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji.

Miejscem debat, a zaplanowano około 100 sesji dyskusyjnych, będą trzy hotele - Qubus, Angelo i Monopol, oraz Centrum Kultury Katowice. Inauguracja, podobnie jak rok temu, odbędzie się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz przewodniczący PE, a także przewodniczący Rady EEC, wskazał, że wiodącą tematyką Kongresu, podobnie jak podczas jego poprzednich edycji, będzie energetyka.

Podkreślił, że wraz przemysłem jest to punkt wyjścia do rozpoczęcia wielkiej unijnej ofensywy gospodarczej, łącznie z wykorzystaniem środków UE. Jak stwierdził Buzek, tania i bezpieczna energia pozostaje kluczową kwestią - bez niej nie będzie reindustrializacji Górnego Śląska, Polski oraz Europy.

- Te państwa, które mają duży udział przemysłu w PKB, lepiej zniosły w ostatnich latach kryzys. To właśnie mały udział przemysłu na tle innych działów gospodarki jest wskazywany jako powód tego, że Europa gorzej sobie poradziła z kryzysem od innych części świata - zaznaczył Buzek.

Dodał, że bardzo ważnym tematem EEC 2014 będzie także umowa o wolnym handlu pomiędzy USA a UE. Jak wskazał, powstanie wspólnego rynku z potencjałem 800 mln mieszkańców może wygenerować korzyści dla każdej ze stron umowy rzędu 500 mld euro.

Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podkreślił, że Katowice i Górny Śląsk zyskały stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych europejskich spotkań biznesu i polityki.

EEC, według opublikowanych niedawno analiz, znalazł się wśród dziewięciu największych kongresów w Europie - jako jedyne takie wydarzenie organizowane w Polsce. EEC zostało sklasyfikowane w tej samej grupie co m.in. Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos.

Nie dziwi zatem, że chęć uczestnictwa w szóstym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach przez pierwsze 12 godzin od uruchomienia systemu rejestracji, zadeklarowało półtora tysiąca osób.

- Przy tym wszystkim możemy mówić o dobrej współpracy i zaangażowaniu władz lokalnych w organizację Kongresu, zarówno wojewódzkich, jak i miasta Katowice oraz innych samorządów i stowarzyszeń. Od samego początku było dla nas bardzo ważne, aby stworzyć szeroką koalicję dla rozwoju tego projektu. Tak, aby EEC odniósł sukces nie tylko w Polsce, ale również w Europie - powiedział Kuśpik.

Podczas konferencji prasowej podpisano list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy samorządem województwa śląskiego a Grupą PTWP.

Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego, podkreślił, że nadszedł najwyższy czas, aby woj. śląskie wpisało się na stałe w Europejski Kongres Gospodarczy. Sekuła wyraził nadzieję, że podpisanie listu intencyjnego doprowadzi do podpisania końcowej umowy w tym zakresie.

Piotr Uszok, prezydent Katowic, wskazał, że EEC to najważniejsze wydarzenie gospodarcze w mieście, a dodatkowo okazja do pokazania zmian w Katowicach i regionie.

- Jestem przekonany, że w 2015 r. Kongres odbędzie się już w budowanym tuż obok Spodka Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Nieopodal dobiega końca realizacja nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i gotowe jest już nowe Muzeum Śląskie. Chcemy wykorzystać EEC do promocji miasta i pokazania zachodzącym w nich zmian - wskazał Uszok.

Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, a także prezydent Świętochłowic, stwierdził, że EEC i płynący z niego głos jest słuchany w Europie.

- Podczas tych trzech dni możemy pochwalić się naszymi osiągnięciami, a także porozmawiać o szansach i zagrożeniach dla samorządów. W tym roku będziemy rozmawiać przede wszystkim o nowym budżecie UE, ale także o znaczeniu partnerstwa publiczno-prywatnego, problemach demograficznych czy dysproporcjach w rozwoju miast - wskazał Kostempski.

Piotr Litwa, wojewoda śląski, zwrócił uwagę na zalety Katowic oraz woj. śląskiego jako miejsca organizacji EEC. To przede wszystkim bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i zaplecze hotelowe. Jak podkreślił, w promieniu 600 km od Katowic znajdują się stolice sześciu państw.

- W naszym regionie jest skupiona gospodarka decydująca m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Niemniej do regionu spływają też nowe inwestycje z innych branż. Wpływ ma na to także Kongres, który do Katowic przyciąga inwestorów - powiedział Litwa, dodając, że ostatnio przekazał także wojewodom ze wszystkich pozostałych województw zaproszenie do udziału w EEC.

Wśród najważniejszych wydarzeń towarzyszących EEC 2014 znajdą się m.in.: III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska - Chiny, II Forum Współpracy Gospodarczej Afryka - Europa Centralna oraz I Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan-Europa Centralna, wręczenie nagród w konkursach Top Inwestycje Komunalne i Top Inwestycje w Przestrzeni Miejskiej 2014, a także wręczenie wyróżnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród prelegentów Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach będą m.in.: Fatima Haram Acyl, komisarz ds. handlu i przemysłu w Komisji Unii Afrykańskiej (African Union Commission), Zdeněk Bakala, wiceprezes, dyrektor New World Resources (NWR), współzałożyciel BXR Group, Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo, Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju RP, Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE

Zaproszenie przyjęli też: Maciej Grabowski, minister Środowiska RP, Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa RP, Mari Kiviniemi, premier Finlandii w latach 2010-2011, Charles Kitwanga, wiceminister ds. energetyki i minerałów Tanzanii, Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego RP, Jadranka Kosor, członek Parlamentu Chorwacji (Sabor), premier Chorwacji w latach 2009-2012.

Swój udział w EEC potwierdzili już także: Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów CEEP, Antonín Prachař, minister transportu Czech, Klaus Dieter Rennert, dyrektor wykonawczy na Europę, prezes Hitachi Europe Ltd, William Lacy Swing, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, ambasador Stanów Zjednoczonych, Mateusz Szczurek, minister finansów RP, Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji RP oraz Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995.

Natomiast na zaproszenie Jerzego Buzka gośćmi Kongresu będą m.in.: László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji oraz Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej. Staraniem Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, ministra gospodarki RP w kongresowych debatach udział wezmą ministrowie gospodarek krajów Europy Centralnej.