Prezes GPW Ludwik Sobolewski powiedział w czwartek, że "emisja obligacji stanowi dla banków spółdzielczych poważne zasilenie kapitałowe". Jak mówił, dla giełdy wchodzenie kolejnych banków spółdzielczych na rynek Catalyst jest istotne, ponieważ obligacje spółdzielcze cieszą się uznaniem wśród inwestorów indywidualnych.

- Liczymy na to, że będą oni interesować się również innymi produktami, w tym m.in. obligacjami korporacyjnymi, czy samorządowymi. Im większa będzie obecność inwestorów detalicznych na Catalyst, tym większa gwarancja wykształcenia się dobrej płynności na tym rynku - podkreślił szef GPW.

Prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Jerzy Różyński mówił podczas debiutu, że na rynku Catalyst jest obecnie ponad 20 banków. Poinformował, że w Polsce istnieje 575 banków spółdzielczych, z których usług korzysta 7 mln klientów. Zaznaczył, że nadwyżka depozytów na kredytami w sektorze banków spółdzielczych wynosi kilkanaście miliardów złotych.

Prezes zarządu GBS w Barlinku Zbigniew Wielgosz podkreślił, że "dokapitalizowanie związane z obligacjami na pewno zostanie wykorzystane na wzrost gospodarczy w województwie zachodniopomorskim i lubuskim".

Z debiutu obligacji zadowolony był również prezes Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie Jan Bajno. Ocenił, że fundusze własne banku rosną "w skokowym tempie". Jak mówił, tylko w tym roku zwiększyły się one o 17 mln zł.

Prezes zarządu Warszawskiego Banku Spółdzielczego Czesław Swacha zaznaczył, że bank działa od 86 lat. Zachęcał też inwestorów do kupowania obligacji WBS na GPW.

Pod koniec września 2009 roku wystartował na warszawskim parkiecie Catalyst - jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej zorganizowany rynek papierów dłużnych. Inwestorzy mogą handlować tam m.in. obligacjami gmin, powiatów i spółek. Dla firm i samorządów Catalyst oznacza możliwość pozyskania finansowania innego niż kredyt i pokazania się na rynku publicznym.

W lipcu 2010 roku na rynku Catalyst zadebiutowało pierwszych pięć banków spółdzielczych: Bank Polskiej Spółdzielczości oraz cztery banki zrzeszone. Chodzi o Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej, Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy w Knurowie, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku oraz Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie.