- Partnerstwo Wschodnie nie ma ograniczać ambicji. Niektórym wystarcza polityczny dialog, innym - strategiczne partnerstwo z UE, ktoś pragnie integracji ze wspólnym rynkiem na bazie "czterech swobód", a ktoś, tak jak Ukraina, domaga się pełnoprawnego członkostwa w UE - napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

Jak czytamy na stronie internetowej biura prezydenta, Zełenski podczas swojego wystąpienia na odbywającym się w formie wideokonferencji szczycie oświadczył, że Partnerstwo Wschodnie jest korzystne dla Ukrainy, jeśli przybliża ją do członkostwa w Unii Europejskiej.

Zełenski odniósł się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Wyraził przy tym nadzieję na wspólne przezwyciężenie wyzwań z nią związanych "dzięki pogłębieniu integracji i zwiększeniu koordynacji między krajami, a nie dzięki politycznej samoizolacji i protekcjonizmowi".

Jak przekazano w komunikacie biura prezydenta, według Zełenskiego "pandemia nie powinna stać się przyczyną do zamknięcia granic UE dla obywateli państw partnerskich". Podkreślił też, że Kijów liczy na współpracę z UE w zakupie szczepionki przeciwko Covid-19, kiedy zostanie już opracowana.

Szef ukraińskiego państwa podziękował UE za wsparcie dla jego kraju, w tym za nowy program pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro.

Zełenski także poparł opracowanie mapy drogowej dotyczącej dalszego rozwoju inicjatywy PW i jej zatwierdzenie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w przyszłym roku.