Ukraina i Węgry rozmawiają o eksporcie produkcji rolnej

Minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski rozmawiał w niedzielę z ministrem rolnictwa Węgier Istanem Nagy o eksporcie ukraińskiej produkcji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na służby prasowe ukraińskiego resortu.

Solski, jak podaje portal, podkreślał w czasie rozmowy przez łącze internetowe, że konieczne jest kontynuowanie rozmów w sprawie eksportu ukraińskiej produkcji rolnej i zaznaczył, że jednostronne decyzje w tej sprawie są niedopuszczalne.

Ze swojej strony węgierski minister rolnictwa zapewnił, że tranzyt produkcji rolnej z Ukrainy będzie kontynuowany. Strony ustaliły, że przeprowadzą konsultacje i w najbliższym czasie dojdzie do powtórnych rozmów - przekazało ukraińskie ministerstwo w oświadczeniu.

Czytaj też:

Zakup ładowarki oraz jej konfiguracja

MF: produktów rolnych z Ukrainy nie można wwozić do Polski również z państw UE

Saperzy w gospodarstwie. Niewybuchy pod stodołą

W sobotę polski minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Zakłada ono, że do 30 czerwca br. jest zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj.

Po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny - poinformował w sobotę węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy.

KE komentuje zakaz importu produktów z Ukrainy

Wiemy o zakazie importu płodów rolnych zapowiedzianych przez Polskę i Węgry; poprosiliśmy władze obu krajów o informacje w tej sprawie - poinformowała PAP w niedzielę rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta.

Zwracamy się do odpowiednich organów obu krajów o dalsze informacje, aby móc ocenić te środki" - podkreśliła Podesta.

W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgodnienie wszystkich decyzji w UE" - zastrzegła przedstawicielka Komisji.