Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding wezwała w połowie maja do sprzedaży 41.550.037 akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na WZ. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się szóstego czerwca i potrwają do 22 czerwca.

Sukces wezwania jest możliwy nawet bez pozytywnej odpowiedzi ze strony MSP. W końcu resort kontroluje „tylko" 32,05 proc. akcji chemicznego potentata. O ryzykach związanych z przejęciem przez Rosjan Grupy Tarnów już informowaliśmy.

Jaka może być zaleta takiego kroku?

Trzeba się wrócić do historii. Już raz w przeszłości (wówczas funkcjonujące jako oddzielne) zakłady w Kędzierzynie i Tarnowie były prawie sprzedane. Nabywcą był PCC. Jednak do transakcji ostatecznie nie doszło. Jednym z powodów była niska cena. Nieoficjalnie spekulowało się, że zbyt mało przejrzysty był cały proces sprzedaży.

To może być argumentem za tym, aby sprzedać Grupę Tarnów teraz. W końcu wezwanie to jedna z bardziej klarownych form zakupu spółki - nawet jeśli mówimy o wrogim przejęciu.

Więcej na wnp.pl