Ponad 20 umów, głównie w formie memorandów o porozumieniu, podpisano podczas niedawnej wizyty w Warszawie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingpinga. Większość z nich ma charakter deklaratywny lub ramowy, nie nakłada więc na strony obowiązku realizacji kontraktu, a jedynie wyraża wolę przyszłej współpracy.

- To są wszystko deklaracje woli, które są oczywiście pozytywnym sygnałem i bardzo dobrze, że się pojawiły, ale nie ma tutaj żadnego przełomu, ani jednej wielkiej umowy - ocenił w rozmowie z PAP ekspert Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik.

Porozumienia biznesowe podpisały m.in. firmy P4 i Huawei w zakresie telefonii komórkowej oraz Polfarmex i Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Industry Co. Ltd. - dotyczące leków.

Zawarte między Ministerstwem Rozwoju a Eksportowo-Importowym Bankiem Chin (EXIM Bank of China, Zhongguo Jinchukou Yinhang) memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze infrastruktury przewiduje możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego EXIM Banku. Dotyczy finansowania projektów infrastrukturalnych w Polsce, takich jak drogi krajowe, drogi ekspresowe, autostrady, kolej, lotniska, w tym projektu Centralnego Portu Lotniczego, oraz transportu morskiego.

Memorandum w imieniu Polski podpisał wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, a ze strony chińskiej - szefowa EXIM Banku, Hu Xiaolian.

EXIM Bank to jeden z trzech instytucjonalnych banków Chin. Głównym obszarem jego działania jest promocja chińskich produktów i usług za granicą, a także realizacja polityki państwowej w przemyśle, handlu zagranicznym, gospodarce i finansach. Finansuje też dużą część chińskich inwestycji zagranicznych.

Wsparciu projektów inwestycyjnych polskich i chińskich firm w sektorach odnawialnych źródeł energii, energetycznym, elektromechanicznym, spożywczym, telekomunikacyjnym, artykułów rolniczych i wysokich technologii ma służyć porozumienie ramowe o współpracy zawarte między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Chińskim Bankiem Rozwoju (China Development Bank, Guojia Kaifa Yinhang).

Podpisali je prezes BGK Mirosław Panek oraz prezes CDB Zheng Zhije.

Chiński Bank Rozwoju to instytucja finansowa, nadzorowana bezposrednio przez Radę Państwową. Odpowiada za gromadzenie funduszy na wielkie projekty infrastrukturalne; bank uczestniczył m.in. w budowie uważanej za najdroższy projekt świata Zapory Trzech Przełomów, wycenianej na 37 mld dolarów, oraz obsługującego rocznie ok. 60 mln pasażerów portu lotniczego Pudong w Szanghaju.

Sprzedaż katod miedzianych przewiduje umowa ramowa w zakresie dostaw, zawarta między KGHM S.A. a chińskim przedsiębiorstwem zajmującym się handlem surowcami mineralnymi China Minmetals Corp.

Podpisali je szef KGHM Krzysztof Skóra oraz prezes chińskiej korporacji He Wenbo.

Współpracę strategiczną w realizacji projektów w obszarze infrastruktury sieciowej do roku 2025, prace nad rozwojem sieci 4.5G i w przyszłości sieci 5G w celu zapewnienia lepszej jakości usług szerokopasmowego internetu dla abonentów sieci Play, w tym budowę sieci bezprzewodowej, sieci transmisyjnej, sieci IP oraz wsparcie operatora Play w zakresie rowiązań informatycznych, jak również dostawę urządzeń mobilnych zakłada umowa między P4 sp. z o.o. a Huawei Technologies.

Podpisali ją szef P4 Jorgen Bang-Jensen oraz wiceprezes Huawei Jim Lu.

Huawei to producent urządzeń telekomunikacyjnych, w tym smartfonów, telefonów i modemów. Swą siedzibę ma Shenzhen, w południowo-wschodnich Chinach.

Ta firma telekomunikacyjna zawarła też umowę z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Porozumienie dotyczy utworzenia centrum innowacji, współpracy w zakresie badań i rozwoju oraz promowania rozwiązań informatycznych dotyczących przetwarzania danych, rozwiązań chmurowych, modelowania i analityki danych oraz wielkoskalowych obliczeń komputerowych.

Huawei ma wspierać ICM UW w opracowywaniu efektywnych metod analizy danych i ich interpretacji w obszarach medycyny, opieki zdrowotnej, transportu, geologii, bezpieczeństwa publicznego, energetyki, nauk społecznych itp.

Udzielenie licencji na samolot EM 11 ORKA na rynku Chin kontynentalnych, a także pomoc w uzyskaniu chińskiego certyfikatu i uruchomienia produkcji w Chinach zakłada memorandum o porozumieniu w sprawie projektu lotniczego, zawarte między Zakładami Lotniczymi Margański & Mysłowski S.A. a Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park.

Eksport 800 ton polskiego mleka przez okres jednego roku przewiduje z kolei umowa intencji zakupu, podpisana przez MLEKPOL i Chintex Corporation - przedsiębiorstwo branży tekstylnej i surowców spożywczych z siedzibą w Pekinie.

Dystrybucja i promocja preparatu wziewnego produkowanego w Polsce przez firmę Polfarmex to przedmiot umowy handlowej w zakresie sprzedaży i dystrybucji produktów farmaceutycznych, podpisanej przez Polfarmex i Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Industry Co. Ltd. Zawarli ją prezesi przedsiębiorstw z Polski i Chin - Mieczysław Wośko i Huang Yi.

Wuhan to jeden z największych środkowochińskich ośrodków gospodarczych, położonych nad Jangcy. W 2015 roku liczbę mieszkańców miasta szacowano na ponad 10 mln.

Pogłębieniu współpracy w zakresie dystrybucji i sprzedaży produktów żywnościowych dla dzieci pod marką "Kubuś" w Chinach oraz sprzedaży 100 mln litrów napojów rocznie przez 3 lata ma służyć memorandum o porozumieniu w sprawie partnerstwa strategicznego między Grupą MASPEX oraz Beingmate Baby & Child Food Co. Ltd. Podpisali je prezes MASPEX-u Krzysztof Pawiński i wiceszefowa Beingmate Yu Jiangxin.