W ramach VII Małopolskiej Nocy Naukowców odbywać się będą ciekawe pokazy laboratoryjne i warsztaty. Oprócz Uniwersytetu Rolniczego, w projekt zaangażowanych jest 21 jednostek - m.in. uczelni wyższych, szkół średnich, szpitali.

Prezentacje przygotowały Wydziały: Hodowli i Biologii Zwierząt (al. Mickiewicza 24/28; ul. Rędzina 1b), Leśny (al. 29 Listopada 46), Ogrodniczy (al. 29 Listopada 54), Inżynierii Produkcji i Energetyki (ul. Balicka 116 b), oraz po raz pierwszy w ramach MNN - wydziały: Technologii Żywności (ul. Balicka 122) i Inżynierii Środowiska i Geodezji (ul. Balicka 116b). Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenie odbędzie się równocześnie w czterech miastach regionu: w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.  

Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt (al. Mickiewicza 24/28 i ul. Rędzina 1b) przygotował prezentacje pod hasłem: „Zwierzęta towarzysze człowieka". W ramach prezentacji poznać będzie można m.in. molekularne metody badania genomu owcy, zasady hodowli in vitro, budowę włosa, nauczyć się rozpoznawania ryb i owadów, a także dowiemy się co dolega naszym pupilom.

Wydział Leśny (al. 29 Listopada 46) pod hasłem „Powędruj przez las do ogrodu" przygotował szereg prezentacji dotyczących m.in. smaków i zapachów lasu, tajemnic drzew, wędrówki nasion. Najmłodsi uczestnicy wezmą udział w warsztatach pt. z drewna, mchu i paproci.

Wydział Ogrodniczy w swoim programie pod hasłem: „Przejdź z lasu do ogrodu. Między nauką, magią, kuchnią i medycyną" przygotował wystawy i warsztaty na temat mchów i porostów laboratoryjnych, ogrodniczych i kulinarnych, rozpoznawania i wykorzystania drzew ozdobnych.

Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki w programie pod hasłem: Energia przygotował warsztaty i prezentacje, z których dowiemy się między innymi jak wytwarzać paliwa ciekłe i stałe z roślin energetycznych, jak wytwarzać energię z odpadów, jak spalać i ogrzewać bez szkody dla środowiska (nowoczesne kotły do spalania biomasy, pompy ciepła) jak wykorzystywać roboty w rolnictwie.

Wydział Technologii Żywności w swojej prezentacji „Z laboratorium do kuchni, czyli naukowo o żywności" proponuje spotkania z nauką i naukowcami na temat racjonalnego żywienia, zasad wyboru odpowiedniego pieczywa, substancji słodzących, a także tego co jeść, żeby dłużej żyć. W programie zaplanowano również m.in. wypiek i degustację pieczywa tradycyjnego i bezglutenowego, wypiek i degustację ciasteczek, badanie daltonizmu zapachowego, pokaz wytwarzania i lodów wraz z degustacją, pokaz żywności liofilizowanej dla kosmonautów.

Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji w programie pod hasłem „Od pomiaru do wirtualnej rzeczywistości" przygotował zajęcia umożliwiające zrobienie zdjęć w technice trójwymiarowej, a także zaprezentuje nowoczesny geodezyjny sprzęt pomiarowy.

W programie przewidziano konkursy i zabawy dla najmłodszych.