W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali w Małopolsce 486 razy. W środę najczęściej w powiatach tarnowskim - 98 razy, wielickim - 72 razy i proszowickim - 62 razy - podał rzecznik małopolskiej straży pożarnej kpt. Sebastian Woźniak.

Na terenie powiatu wielickiego strażacy usuwali skutki nawałnic w Niepołomicach, Kłaju i Biskupinie, w powiecie tarnowskim interweniowali m.in. w Żabnie i Wierzchosławicach, a w powiecie proszowickim - w Proszowicach, Nowym Brzesku i Koszycach.

Strażacy wypompowywują wodę z zalanych piwnic, posesji oraz rozlewisk na polach, a także usuwają połamane drzewa i gałęzie.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 8 gminach i miejscowościach: Borzęcin (powiat brzeski), Bolesław, Olesno, Gręboszów, Radgoszcz, Mędrzechów, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski).

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w gminach i miejscowościach: Iwkowa, Czchów, Brzesko, Szczurowa (powiat brzeski), Biecz, Gorlice, Moszczenica (powiat gorlicki), Czernichów (powiat krakowski), Biskupice , Kłaj (powiat wielicki).

Stan wody w Wiśle i jej dopływach jest wysoki. Poziom alarmowy został przekroczony na: Wiśle w Jawiszowicach o 8 cm, Szreniawie w Biskupicach o 45 cm i Uszwicy w Borzęcinie o 8 cm.

Stan ostrzegawczy jest przekroczony na Wiśle w: Sierosławicach o 8 cm, Popędzynce o 20 cm i w Karsach o 58 cm.

Od 3 czerwca małopolscy strażacy interweniowali w związku z intensywnymi opadami deszczu ponad 2,8 tys. razy.