Sukcesem tym pochwaliła się Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi. Zdarzenie miało miejsce 2 lutego br. w lesie pod wsią Celestynów w gminie Sławno, w powiecie opoczyńskim (woj. łódzkie). Zgłoszenie o schwytanym w kłusownicze wnyki zwierzęciu, opoczyńska policja otrzymała od mieszkańca gminy, który spacerował po lesie. Podejrzewano, że w sidła wpadł bezdomny pies, jednak kiedy na miejscu pojawili się specjaliści okazało się, że we wnykach uwięziona jest poraniona samica wilka.

Policjanci, którzy byli jako pierwsi na miejscu próbowali pomóc rannemu zwierzęciu, jednak wilczyca była bardzo agresywna, dlatego natychmiast została podjęta decyzja o wezwaniu na miejsce weterynarza oraz pracownika Urzędu Gminy Sławno. Okazało się, że gmina w tym zakresie współpracuje ze schroniskiem dla zwierząt w miejscowości Wojtyszki w powiecie sieradzkim. Pracownicy schroniska powiadomieni o nietypowej interwencji i potrzebie pomocy rannemu zwierzęciu przyjechali do Celestynowa.

Teren był trudno dostępny, gdyż kłusownicy zastawili wnyki na skraju skarpy, przy bagnisku. Po kilku godzinach od zgłoszenia ranne zwierzę zostało jednak uwolnione i przetransportowane specjalistycznym pojazdem do schroniska w Wojtyszkach, które prowadzi także azyl dla dzikich zwierząt. Wilk trafił pod opiekę lekarza weterynarii.

W Polsce wilki objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Policjanci zabezpieczyli na miejscu kilka sztuk wnyków i wszczęła postępowanie w tej sprawie. Zgodnie z Prawem Łowieckim kłusownictwo jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.