Przed burzami z silnymi opadami deszczu i gradu, które przejdą w poniedziałek wieczorem nad Dolnym Śląskiem, ostrzegają synoptycy.

Burze mogą pojawić się w poniedziałek wieczorem i będą trwały całą noc, na terenie całego województwa dolnośląskiego. Burzom będą towarzyszyć przelotne opady deszczu, lokalnie umiarkowane i silny wiatr, osiągający prędkość do ok. 70 km/godz. Możliwe są także opady gradu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział we Wrocławiu.

Według prognozy IMiGW, wysokość opadów w dorzeczach Nysy Łużyckiej, Bobru i Kaczawy może wynieść od 15 do 10 mm, natomiast na pozostałym obszarze od 10 do 5 mm.

Jak ostrzega biuro prasowe wojewody dolnośląskiego, burze i porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia drzewostanu, uszkodzenia i zalania budynków i dróg, utrudnienia komunikacyjne, a w rolnictwie - lokalne straty w uprawach.

W związku z prognozami wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku silnego wiatru. Należy unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Sytuację na terenie województwa całą dobę monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Źródło: PAP