Gigantyczne miejscami opady mogą lokalnie spowodować podtopienia. Na Wiśle i na Odrze ponownie utworzą się fale wezbraniowe, których kulminacje będą układać się powyżej stanów alarmowych. Prognozuje się że kulminacje tych fal będą o około 1 m niższe od fali wezbraniowej z maja br.

Przekroczenie stanu alarmowego i ostrzegawczego zanotowano:
a). W dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest na 73 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Klęcznach na Ropie o 279 cm.
Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 74 stacjach wodowskazowych.

b) . W dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 76 stacjach wodowskazowych, na Odrze maksymalnie o 200 cm w Bielinku.
Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 44 stacjach wodowskazowych.
c). W zlewni Warty przekroczenia stanów alarmowych zanotowano na 21 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Obornikach na Warcie o 213 cm. Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 5 stacjach wodowskazowych
Stany alarmowe na Warcie przekroczone są na odcinka poniżej zbiornika Jeziorsko, powyżej zbiornika notuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych. 

Opadanie stanu wody
Po kulminacji fal powodziowych stan wody na Odrze i Warcie opada systematycznie, choć powoli (do 2 cm / 1h). Przekroczenia stanów alarmowych utrzymują się do kilku dni, co związane jest z wydłużonym charakterem tych fal wezbraniowych.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA NA NAJBLIŻSZE DWA DNI (04.06-05.06.2010)

W dorzeczu Wisły
W dniach 04.06-04.06.2010 w związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu, na dopływach Wisły, szczególnie w ich górnych biegach, prognozuje się wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Kulminacja fali wezbraniowej na górnej Wiśle znajduje się w rejonie Szczucina i zbliża się do Sandomierza.
W ciągu najbliższych dwóch dni na górnej Wiśle prognozowane są wahania stanu wody związane ze spływem wód opadowych z górnej części zlewni. Na środkowej Wiśle prognozowane są wzrosty stanu wody początkowo w strefie powyżej stanów ostrzegawczych następnie alarmowych. Na dolnej Wiśle prognozowane są spadki stanu wody w strefie wody wysokiej.

W dorzeczu Odry
W ciągu najbliższych dwóch dni na górnej Odrze prognozowane są wahania stanu wody związane z przemieszczaniem się fali wezbraniowej w strefie stanów wysokich i powyżej stanów alarmowych. Na pozostałym odcinku środkowej i dolnej Odry prognozowane są powolne spadki stanu wody w strefie wody wysokiej, a następnie wzrosty spowodowane spływem wód z górnych części dorzecza. Stany alarmowe na Odrze przekroczone są na całym jej odcinku.
Kulminacja fali wezbraniowej na górnej Odrze znajduje się w rejonie Koźla.
Na dopływach górnej i środkowej Odry prognozowane są okresowe spadki poziomu wody, a następnie ponowne wzrosty stanu związane ze spływem wody z górnych części zlewni oraz występującymi i prognozowanymi opadami deszczu.

Zlewnia Warty
W górnym biegu Warty oraz na jej dopływach prognozowane są wzrosty stanu wody spowodowane występującymi opadami deszczu.
Na Warcie, od zbiornika Jeziorsko do stacji wodowskazowej w miejscowości Wronki prognozowane są powolne spadki stanu wody.
Obecnie kulminacja fali wezbraniowej znajduje się w okolicach Skwierzyny i zbliża się do Gorzowa
W czasie przejścia kulminacji fali wezbraniowej, utrzymywanie się wysokich stanów wody zbliżonych do maksymalnych prognozuje się na około 5 dni.

5-dniowa prognoza dla Polski

Ważność od 2010-06-04 06:00 do 2010-06-04 20:00
W dzień na zachodzie i północy pogodnie i bez opadów. W województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim oraz początkowo w centrum, w Małopolsce i na Śląsku jeszcze pochmurno z przejaśnieniami oraz okresami opady deszczu. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz początkowo w Małopolsce opady będą umiarkowane i silne. Na krańcach południowo-wschodnich możliwe także burze. Temperatura maksymalna od około 17°C na zachodnim wybrzeżu oraz miejscami w opadach na południowym wschodzie, do 19, 22°C na przeważającym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany przeważnie północny i północno-zachodni. Na Mazurach i Suwalszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku, a także w burzach porywy wiatru do 45-50km/h.
Prognozowana wysokość opadów: na Podkarpaciu 20-35 mm, lokalnie w burzach do 40 mm, w Małopolsce południowej i wschodniej po Lubelszczyznę 10-20 mm, na Lubelszczyźnie w burzach 30-40 mm.

Ważność od 2010-06-04 20:00 do 2010-06-05 20:00
W nocy przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Podkarpaciu początkowo więcej chmur i zanikające opady. Miejscami silne zamglenia, zwłaszcza rano. Temperatura minimalna od 5°C na Warmii, około 7, 8°C w centrum do 9, 10°C miejscami na południu i zachodzie. Wiatr słaby, na północnym-wschodzie umiarkowany, północno-zachodni i północny, na zachodzie przechodzący w zmienny.
Prognozowana wysokość opadów: 0-3 mm na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie, lokalnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w przelotnych opadach deszczu, lub zanikających burzach 15 do 20 mm.
W dzień prawie w całym kraju słonecznie a temperatura maksymalna od 18°C na Suwalszczyźnie, około 20, 22°C na przeważającym obszarze do 23, 24°C na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby zmienny, tylko na wybrzeżu okresowo umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.
Prognozowana wysokość opadów: 0-2 mm tylko miejscami, na Pogórzu Karpackim.

Ważność od 2010-06-05 20:00 do 2010-06-06 20:00
W nocy pogodnie, tylko na krańcach północno-wschodnich Polski okresowo więcej chmur i miejscami słabe opady deszczu. Na południowym wschodzie kraju miejscami mgły. Temperatura minimalna od 8 i 10°C na wschodzie i południu kraju oraz na Wybrzeżu, do 11 i 13°C w centrum i na zachodzie. Wiatr słaby zmienny, a na północy i zachodzie Polski słaby i umiarkowany z kierunków południowych.
Prognozowana wysokość opadów: 0-2 mm tylko miejscami na Mazurach i Suwalszczyźnie.
W dzień pogodnie, tylko na krańcach północno-wschodnich Polski okresami więcej chmur i miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwa burza. Temperatura maksymalna od 21°C na Suwalszczyźnie, Wybrzeżu oraz w kotlinach sudeckich, do 27°C w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby, na północnym wschodzie kraju okresami umiarkowany, z kierunków południowych.
Prognozowana wysokość opadów: 0-3 mm w przelotnych opadach deszczu na północnym-wschodzie, tam, lokalnie w burzy do 10 mm.

2010-06-07
Na wschodzie kraju pogodnie, na zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu na krańcach zachodnich, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku możliwe burze. Temperatura minimalna od 8°C na Suwalszczyźnie, około 10, 12°C w centrum do 14°C na Pomorzu Zachodnim. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C, tylko w strefie Wybrzeża chłodniej: 20 do 23°C. Wiatr umiarkowany, w czasie burz dość silny porywisty, z kierunków południowych.

2010-06-08
Zachmurzenie umiarkowane, a na południu i południowym-wschodzie duże z przejaśnieniami. Bez opadów na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, w Łódzkiem i na Kujawach, na pozostałym obszarze opady deszczu, na ogół przelotne, a na południu, południowym-wschodzie i wschodzie burze. Temperatura minimalna od 12°C do 15°C. Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem do 27°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby I umiarkowany, z kierunków południowych, na południowym – zmienny, tylko w czasie burz dość silny i porywisty.

2010-06-09
Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego i prawie w całym kraju, poza północnym wschodem, mogą występować przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura minimalna od 11°C nad morzem do 16°C na Podkarpaciu. Temperatura maksymalna od 18°C miejscami na Wybrzeżu, 26, 27°C w centrum do 29°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby I umiarkowany, na ogół z kierunków południowych, tylko na Pomorzu ze wschodu. W czasie burz wiatr dość silny porywisty

Źródło: IMiGW