- Konwent z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań polskich winiarzy, a z drugiej okazją do zinwentaryzowania polskich winnic - powiedziała Wawro.

Dodała, że "zgłoszone wina zostaną ocenione w sobotę podczas panelu degustacyjnego winiarzy".

- Natomiast na niedzielę zaplanowano otwartą degustację. Swoją ofertę zaprezentuje na niej ponad 20 polskich winnic - zaznaczyła sekretarz stowarzyszenia.

Na konwent przyjechali zarówno winiarze-amatorzy, produkujący na potrzeby rodziny i przyjaciół; średni plantatorzy, których produkcję wina wchłania lokalny rynek i turyści oraz właściciele dużych plantacji, którzy chcą ze swoją ofertą wejść na międzynarodowe rynki enoturystyczne.

Według Wawro konwent jest "największym tego typu przedsięwzięciem winiarskim w Polsce". Co roku odbywa się w innym regionie. Na Podkarpaciu winiarze będą gościć po raz drugi, kilka lat temu konwent odbył się w Jaśle.

Tegorocznym gospodarzem jest Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

Organizacje skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winiarzy.

Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl na ok. 70 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.