- Głównym celem sianokosów jest utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu - zaznaczył Marszałek.

Rzecznik dodał, że "w nadleśnictwach górskich leśnicy przygotowują też karmę na zimę dla ponad 550 żubrów żyjących w dwóch odizolowanych od siebie populacjach".

Na zimową paszę dla tych zwierząt trawę skoszono już na 300 hektarach łąk w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany. - Leśnicy zamierzają przygotować ponad 100 tzw. balotów; specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką. Karmę uzupełnia się poprzez zakupy stosownie do potrzeb, jakie zaistnieją zimą - przypomniał rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zauważył, że w kolejnych tygodniach spośród 1,5 tys. ha śródleśnych łąk przeznaczonych do skoszenia, skoszonych zostanie 400 ha łąk, na których gniazdują derkacze; ptaki ściśle chronione, które zakończyły już lęgi.

Oprócz siana leśnicy na zimę przygotują także ok. 150 ton tzw. karmy soczystej, m.in. buraków, marchwi, kukurydzy oraz prawie 30 ton owsa i karmy w granulacie. Ta ostatnia pozwala na podawanie zwierzynie m.in. szczepionek i lekarstw. - Gdyby zima okazała się długa oraz mroźna i śnieżna, karma będzie uzupełniana na bieżąco poprzez zakupy potrzebnych produktów - zauważył Marszałek.

W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach, żyje ponad 550 żubrów. Po kilku wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do linii hodowlanej białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Żubry linii górskiej na wolności żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubr jest ssakiem z rodziny pustorożców. Długość jego ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, waga do 1000 kg.