Oba święta mocno zakorzenione w tradycji i kulturze polskiej, wiążące się między innymi z dekorowaniem grobów, pomników, miejsc pamięci. Oferta polskich producentów jak i handlowców/importerów bardzo bogata, różnorodna dopasowana do różnego rodzaju portfela. Dostaniemy zarówno kwiaty cięte, rośliny doniczkowe oraz wiele ciekawych dodatków oraz gotowe kompozycje funeralne - zaznaczyła ekspertka.

Bardzo bogaty jest wybór chryzantem. Są chryzantemy gałązkowe są w cenie od 15 - 20 zł za paczkę, chryzantemy tzw. ping pongi (4-5 zł/ szt.), pająki (5-6 zł/szt.), kule (6-9 zł/szt.)

Ale w sprzedaży są także inne kwiaty. Marcinki kosztują 20- 25 zł za paczkę, hortensje cięte od 7-27 zł/szt. (duża rozbieżność cenowa spowodowana jest kolorystką, wielkością kwiatów), tradycyjne goździki są w cenie 1,60 zł za sztukę, calla od 5 - 7 zł/szt., irysy niebieskie, białe, słoneczniki, anturium. Oferowana jest też kapusta ozdobna, za którą trzeba zapłacić 2,5-3 zł/szt.- wyliczała Kaszewiak.

Dużym zainteresowaniem cieszą się kwiaty doniczkowe. Chryzantemy wielkokwiatowe kosztują 25-30 złotych za doniczkę. Chryzantemy drobnokwiatowe - od 10 złotych za doniczkę. Chryzantemy doniczkowe, mix kolorów to wydatek rzędu 30 zł za doniczkę.

O tej porze roku dobrze sprzedają się też inne rośliny, które mogą być ozdobą grobów, pomników. Są to między innymi wrzosy, wrzośce, astry drobnokwiatowe, molenbekie, calocephalusy. Popularne wrzosy sprzedawane są w cenie od 5-35 zł za doniczkę, wrzośce 10-40 zł za doniczkę, a kapusta ozdobna w doniczce kosztuje powyżej 8 zł/szt.

Dużą popularnością - jak co roku - cieszą się wianki i wianuszki wykonane z różnego rodzaju materiałów roślinnych, ceny 20-35 zł/szt., za wianki z importu trzeba zapłacić 30- 35 zł/szt. Do ozdabiania grobów często używa się gałęzi mahoniowych lub tui. Paczka mahoni pospolitej kosztuje 20-30 zł, tui - 20 złotych.

Bardzo zróżnicowane są ceny kompozycji nagrobnych, ich koszt kształtuje się od kilkudziesięciu złotych w górę. Cena zależy od rodzaju użytego materiału, ilości kwiatów żywych/kwiatów sztucznych, rodzaju podkładu.

Gotowe zielone wianki są w cenie 15-100 złotych za sztukę (cena zależy od średnicy wianka). Wiele osób kupuje również wianki słomiane (które można samodzielnie przyozdobić), płacąc 2-30 zł za sztukę w zależności od średnicy wianka.