Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego prof. Mariusz Figurski był w środę gościem TVP Info. Był tam pytany m.in. o to, jakiej pogody możemy spodziewać się w maju.

- Jeżeli mówimy o maju - to powyżej normy 30-letniej - najwyższe temperatury będą na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie - mówił prof. Figurski, dodając, że chodzi o temperatury dochodzące do 25 st. C. - To oczywiście rozpocznie się w drugiej i trzeciej dekadzie maja - dodał.

W IMGW - podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie - średnią miesięczną temperaturę powietrza lub miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010.

- Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - wyjaśnia Instytut na swojej stronie internetowej.

Jak dodał dyrektor CMM IMGW, zanim nadejdzie ten ciepły maj, trzeba się spodziewać zimniejszego początku tego miesiąca. - Pierwsza dekada będzie dużo chłodniejsza - zastrzegł. Będzie wtedy też bardziej dżdżysto.

- Jeżeli chodzi o opady, to będą w normie 30-letniej. Powyżej normy, czyli większych opadów deszczu synoptycy spodziewają się w województwach środkowej Polski: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, a także na Lubelszczyźnie - powiedział.