PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W heder kombajnu wjechała Skoda

W heder kombajnu wjechała Skoda
Kolizja kombajnu Claas ze Skodą w Dubowiie, fot. KMP Biała Podlaska

Do niebezpiecznego wypadku z udziałem kombajnu doszło w Dubowie w pow. bialskim (woj. lubelskie). Na szczęście skończyło się jedynie na uszkodzonych pojazdach.



26 lipca br. w Dubowie nieopodal Białej Podlaskiej, kierująca skodą 71-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej zderzyła się z kombajnem. Z ustaleń policji wynika, że drugim pojazdem kierował 60-letni mieszkaniec gminy Łomazy, który w chwili zdarzenia wykonywał manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu.

Kombajn poruszał się po drodze z zamontowanym zespołem żniwnym. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia skończyło się jedynie na uszkodzonych pojazdach, a całe zdarzenia zakwalifikowane zostało jako kolizja.

Badanie wykonane przez mundurowych potwierdziło, że uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi. Policjanci  ustalają wszystkie okoliczności zderzeń.

 

Policjanci apelują przy tym o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, jak też o zgodne z przepisami użytkowanie maszyn i urządzeń rolniczych.

źródło: KMP Biała Podlaska



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

  • Lopez 2021-07-29 22:21:42
    Kolizja nie taka oczywista pod wzgledem prawnym jakby sie moglo wydawac na pierwszy rzut oka. Ze szczegolowych ustalen wynika ze skoda rozpoczela manewer wyprzedzania na linii przerywanej duzo przed skrzyzowaniem. W trakcie wyprzedzania okazalo sie ze gabaryty kombajnu mocno ograniczaja szybkie wykonanie manewu (heder mial szerokosc okolo 5,5m a dopuszczalna szerokosc maszyny rolniczej to 3m). Manewr przedluzyl sie w czasie. Podniesiony heder zaslanial wszelkie znaki pionowe dla wyprzedzajacej kombajn lacznie z oznakowaniem skrzyzowania. Z ustalen wynika ze kierujaca skoda zorientowala sie ze kombajn przymierza sie do skretu w lewo i majac niewielka predkosc zdolala zatrzymac pojazd okolo 1 metr przed skrzyzowaniem, na ktorym kombajn skrecal. Prawdopodobnie znalazla sie w slepym punkcie w ktorym kierowca kombajnu jej nie dostrzegl i kontynuujac manewr skretu w lewo uderzyl hederem w skode i wywlekl ja na skrzyzowanie tak jak widac na zdjeciach. Wedlug relacji swiadkow, gdyby kombajn mial zdjety heder to jego kierowca skrecajac w lewo mial do dyspozycji pelne dwa pasy drogi w ktora skrecal i bez problemu ominalby stojaca okolo 1metr przed skrzyzowaniem, znajdujaca sie na lewym pasie skode. Kolizja mocno dyskusyjna bo instruktorzy jazdy z mojego srodowiska mowia o wykroczeniu skody jako ze wyprzedzala na skrzyzowaniu czyli o mandacie karnym i koniec na tym, natomiast jako sprawce kolizji wskazuja kombajniste ktory nie zachowal szczegolnej ostroznosci wykonujac manewr skretu w lewo w dodatku maszyna rolnicza wolnobiezna ktora w chwili wykonywania manewru skretu w lewo nie miala odlaczonego zestawu zniwnego czym automatycznie stworzyla zagrozenie w ruchu drogowym. Z tego co wiem to sprawa trafila do sadu.
    • koksilato 2021-08-01 11:55:52
      Akurat heder w tym przypadku ma szerokość 4.2 m. Poza tym głupia baba wyprzedza na skrzyżowaniu.
  • Kasia 2021-07-29 02:28:45
    Ja chwile grozy z kombajnem w roli głównej przeżyłam dwa lata temu. Pomijając fakt, że jechałam wówczas dopiero co kupionym nowym autem, to byłam wtedy w ciąży. Jechałam drogą gminą podporządkowana, kombajn skręcał z drogi głównej w moim kierunku i albo zawiodły go hamulce, albo był zawiany. Na szczęście byłam na tyle przytomna, że dodałam gazu i uciekłam na chodnik, po którym nikt nie szedł. Jakieś 20 cm ode mnie (przedniej bocznej szyby) zatrzymał się jakiś szpikulec od hedera. Pan zaczął mnie przepraszać, klękać, jak zobaczył mnie z wielkim brzuchem. Ja mu tłumaczyłam, że tyle się mówi o wypadkach podczas prac polowych, a on albo ma zepsuty sprzęt, albo zawiódł czynnik ludzki i powinnam wezwać policję. Wszystko dobrze się skończyło, ale jak zaczynają się żniwa, boję się wyjechać na drogę.
    • myśliwy 2021-07-29 21:33:19
      Kombajn wyjechał a ty dodałaś gazu i uciekłaś? jechałaś odrzutowcem rakietą czy po prostu mózg ci wysechł?
  • traktorzysta 2021-07-28 12:12:19
    Pani w skodzie nie zlamala przepisow bo kombajn z zapietym hedrem nie mial prawa poruszac sie po drodze tak samo jak nie lamie prawa ten kto przekracza linie ciagla omijajac zle zaparkowany samochod i tak samo winny jest kierowca pijany nawet jesli jechal zgodnie z przepisami.
    • pierdzielicie Hipolicie 2021-07-28 12:56:51
      podwójna ciągła przed skrzyżowaniem i wyprzedzanie na skrzyżowaniu :) Nie, no wina kombajnisty! Do dołu z wapnem go! Puknij się w łeb mądrusiu
      • kierowca 2021-07-28 13:25:36
        sam się puknij i to porządnie. Kombajn z urządzeniem żniwnym na drodze publicznej ma prawo go tylko ciągnąć z tyłu. Ten /na zdjęciu jak byk/ ma z przodu w położeniu roboczym. Asfalt kosi ? I za to powinien być ukarany kombajnista jak za to również że nie upewnił się iż jest wyprzedzany i skręcał w lewo. Ciekawe też kiedy i czy włączył kierunkowskaz. Na zdjęciu nie widać że włączony.
      • @kierowca gosciu ty naprawde uposledzony jestes 2021-07-28 13:47:47
        od kiedy to na oznakowanym skrzyzowaniu i podwojnej ciaglej mozna wyprzedzac?
      • pokazuje i objasniam 2021-07-28 14:51:28
        tego kombajnu nie powinno tam byc na tym skrzyzowaniu , zrozumiales jest jak powietrze wszystko co sie tam stalo to jego wina
      • a czy Ty odebrałeś dziś swoją codzienną porcję 2021-07-28 15:06:17
        nalewania oleju do głowy poprzez gumowanie zimnym końcem na komisariacie?
    • Grabarz 2021-07-28 13:39:01
      Czyli widząc na drodze kombajn z zapietym hederem, koniecznie trzeba w niego ebnąc .
      • i to z rozpędu. Najlepiej pusta głowa Miastowego 2021-07-28 13:49:10
        .
      • organista 2021-07-28 15:16:15
        najlepiej zjechac do rowu albo w drzewo efekt taki sam
  • Pani na Borlenie zatankowała 2021-07-28 11:38:12
    paliwko rakietowe od Bola i poszłaaaa jak rakieta :)
  • roll on eighteen wheeler 2021-07-28 11:24:01
    troche dziwnie ten kombajn sie ustawil do skretu w lewo dobrze ze na podporzadkowanej nikogo nie bylo bo by skasowal wiecej samochodow a dla czego starsza pani wyprzedzala na skrzyzowaniu bo bylo wiecej miejsca to wie kazdy kto jechal 20 minut za jasnie panem w kombajnie blokujacym cala droge gdyby odpal heder to by go wyprzedzila w dozwolonym miejscu
    • ni hu hu bo zabudowany, podwojna ciagła, kościół, przejście, przystanek - skrzyżowanie 2021-07-28 11:36:33
      tak że ten tego. Nie pitol