- Chcemy pokazać, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, jak ważną rolę jeszcze sto lat temu na polskiej wsi pełniły rośliny. Podczas warsztatów będzie można np. zobaczyć jak wygląda len, by później go zerwać i spróbować swych sił w przetworzeniu go w tkaninę - powiedziała PAP dyrektor łódzkiego botanika Dorota Mańkowska.

Od władz miasta ogród otrzymał już dotację w wysokości 370 tys. zł. Z tych pieniędzy sfinansowano projekt przeniesienia do ogrodu wiejskiej chałupy z miejscowości Ldzań w gminie Dobroń. Wykonano już fundament, podmurówkę oraz kominy. W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć składanie chałupy, która będzie oddana do użytku w czerwcu.

Przy chałupie powstaną stanowiska z trzema kolekcjami roślinnymi. W pierwszej znajdą się rośliny użytkowe: oleiste (m.in. len, rzepak, słonecznik), barwierskie (nagietek lekarski, pięciornik kurze ziele, pokrzywa), miododajne (gorczyca, gryka, malina, ogórecznik) czy włóknodajne (konopie, len, pokrzywa).

Na drugim stanowisku znajdzie się przydomowy ogródek a na trzecim tradycyjny sad z 40 odmianami drzew owocowych. Wśród nich będą m.in. jabłonie: kronselka, malinowa czy reneta.

W kolejnym etapie skansen ma się wzbogacić w budynek gospodarczy i replikę stodoły ze wsi Stanisławki w gminie Grabów. - Ze względu na zły stan techniczny stodoły nie może być ona przeniesiona do nas tak, jak chałupa z Ldzania. Dlatego będzie wykonana replika. Całość skansenu będzie odzwierciedlała zabudowę charakterystyczną dla Polski środkowej - wyjaśniła Mańkowska.

Skansen ma się stać bazą edukacji przyrodniczej, gdzie będą się odbywały m.in. szkolenia z zakładania przydomowych ogrodów i sadów. Znajdzie się tam miejsce również na replikę warsztatu tkackiego, w którym będzie można zapoznać się z dawnymi sposobami produkcji i barwienia tkanin.

Realizacja drugiego etapu skansenu będzie kosztowała ok 1 mln zł. Te pieniądze ogród chce uzyskać z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Złożyliśmy już odpowiedni wniosek i mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy pozytywną odpowiedź - powiedziała Mańkowska.

Dla zwiedzających nowy sezon w łódzkim botaniku ma się rozpocząć 1 kwietnia. Mańkowska nie wykluczyła jednak, że przy sprzyjającej pogodzie ogród zostanie również otwarty na jeden z marcowych weekendów.