- "Dzień Żubra" jest okazją do promocji bieszczadzkiej przyrody i dokonań leśników w jej ochronie. W jego trakcie spotykają się pasjonaci przyrody, dzięki którym wciąż możemy cieszyć się przebywaniem w jednym z najpiękniejszych, bogatych w faunę i florę zakątków Polski i Europy - powiedział w czwartek PAP dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach Marek Sokół.

Podkreślił, że w gminie Lutowiska od ponad pół wieku żubry "są stałym i ważnym elementem codziennego życia gminy i jej mieszkańców". - Ich powrót w Bieszczady, po dwóch stuleciach nieobecności, był zasługą leśników, myśliwych oraz miłośników przyrody. Organizując "Dzień Żubra" staramy się wyeksponować ten fakt - zauważył Sokół.

Podczas tegorocznej imprezy zaplanowano m.in. zawody drwali, pokazy psów myśliwskich, blok edukacyjny poświęcony ochronie żubrów w Bieszczadach. Będą też występy zespołów regionalnych, kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego, degustacja jadła regionalnego, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Gmina Lutowiska jest jedną z największych obszarowo gmin w Polsce. Ma też najniższą gęstość zaludnienia w kraju; na jeden kilometr kwadratowy przypada tutaj niespełna 4,5 osoby. Na ponad 90 proc. jej powierzchni rosną lasy. Swoje siedziby na terenie gminy mają dwa nadleśnictwa.

W Bieszczadach żyje ponad 400 żubrów, z czego prawie połowa w gminie Lutowiska. W położonej na jej terenie wsi Muczne od kilku lat istnieje także zagroda aklimatyzacyjna dla tych zwierząt. Trafiają tam przedstawiciele tego gatunku z całej Europy. Są daleko spokrewnione z żyjącymi od ponad pół wieku miejscowymi żubrami. Po wypuszczeniu na wolność mają poprawić stan zdrowotny miejscowych stad.

Pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom; jeden z nich znajduje się w Pszczelinach w gminie Lutowiska.

Organizatorami "Dnia Żubra" są miejscowy samorząd oraz leśnicy.