"Do Jasła przyjedzie kilkudziesięciu właścicieli winnic oraz importerów z m.in. Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Zaprezentowane też zostaną najlepsze wina, które brały udział w tegorocznych konkursach winiarskich organizowanych w Łańcucie i Jaśle" - powiedziała rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.

Dodała, że w trakcie dwudniowej imprezy będzie można obejrzeć także akcesoria i sprzęt potrzebny do uprawy winorośli oraz wytwarzania win. Zaplanowano również warsztaty winiarskie, koncerty zespołów muzycznych. Jasielskie Dni Wina tradycyjnie rozpocznie korowód jej uczestników, który w sobotę przejdzie ulicami miasta.

Oprócz promocji winiarstwa, przedsięwzięcie ma przypomnieć rolę Jasła w najnowszej historii polskiego winiarstwa. W Jaśle na początku lat 80. ubiegłego stulecia powstała pierwsza po wojnie profesjonalna winnica na Podkarpaciu. Teraz w regionie jest ich prawie 160, a w całej Polsce - ok. 500.

Podkarpackie winnice liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają te o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie winorośl uprawia się m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Rzeszowa i Przeworska.

W XVI i XVII stuleciu winiarstwo w południowo-wschodniej Polsce stopniowo zanikało z powodu rosnącej konkurencji win węgierskich, które masowo przywożono do naszego kraju. Odrodzenie nastąpiło na przełomie XX/XXI wieku. Obecnie w regionie przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie - na białe wina m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter, a na czerwone - rondo, regent, marechal foch i leon millot.

Organizatorami jasielskiego spotkania winiarzy są m.in. samorząd miasta Jasła i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.