Przemiany w chlewni
Specjalizacja w produkcji miała być sposobem na uzyskiwanie większych zysków i tym samym możliwości inwestowania. Teraz rynek jest bardzo niestabilny i trudno mieć jakieś zyski. Zobacz czy i jak radzi sobie z panującym kryzysem Andrzej Trochimiuk, hodowca świń z Olszanki w powiecie łosickim.

Motylki na łąkach
Odwrót od roślin motylkowatych drobnonasiennych jako źródła białka dla przeżuwaczy kończy się. Wyraźnie wzrasta zainteresowanie hodowców bydła mlecznego tymi roślinami. O wzroście popytu na koniczyny i lucerny najlepiej świadczy rosnąca reprodukcja nasienna tych gatunków. Tylko czy aż na taką skalę, aby ich uprawa stała się opłacalna?

Koń koniowi nierówny
O wyborze ciągnika decyduje moc i cena. O ile cena jest ostatecznie znana, o tyle z mocą bywa różnie. Producenci podają ją według różnych norm i pomiarów. Warto więc wiedzieć, jak jest oznaczana i jak się ma do faktycznych osiągów ciągnika.

Pilarki z pomysłami
Oszczędniejsze, bardziej przyjazne środowisku i bezpieczniejsze – takie mają być nowe pilarki Husqvarny. A to dzięki kilku innowacyjnym rozwiązaniom. Największym osiągnięciem inżynierów jest z pewnością nowa konstrukcja silnika o nazwie handlowej X-TORQ – oszczędniejszy, z lepszym momentem obrotowy, a przede wszystkim znacznie bardziej przyjazny środowisku.

Energetyczny zbiór
Do 2010 r. 7,5 proc. energii w Polsce powinna pochodzić z odnawialnych źródeł energii (OZE), dlatego jest to szansa dla hodowców uprawiających rośliny energetyczne. Coraz więcej jednak pojawia się głosów o tym, że rolnicy mogą odchodzić od upraw tych roślin. Jednym z powodów może być wycofanie się z unijnych dopłat energetycznych i braku perspektyw spodziewanych zysków.

Więcej przeczytają Państwo w dwutygodniku Farmer 24/2008
Serdecznie zapraszamy do lektury
Redakcja Farmer – partner nowoczesnego rolnika.