-Będziemy rozmawiać o tym, co udało się zrobić, ale też nakreślimy kierunki na przyszłość jeśli chodzi o rolnictwo - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

-Oczywiście szczegółowy program będzie pewnie prezentowany w kolejnych miesiącach, aczkolwiek tutaj też pojawi się kilka ciekawostek, ciekawych informacji dla rolników. Warto z nami być w ten weekend - dodał polityk PiS.

Podczas spotkania głos zabierze lider ugrupowania Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

-To zgromadzenie to nie będzie konwencja wiejska, która odbędzie się dużo bliżej wyborów, tylko kilka ważnych wypowiedzi w stosunku do wsi - zaznaczył Kaczyński w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami Chojnic.

-Będzie dużo rzeczy nowych, naprawdę zaskakujących. Ostatecznie przedstawimy je w naszym programie, pewnie gdzieś późną wiosną, albo wczesnym latem, natomiast w niedzielę proszę słuchać +Wiadomości+, bo pewnie coś na ten temat powiedzą - dodał.

Wicepremier Kowalczyk w rozmowie z PAP wskazał, że w niedzielę poza podsumowaniem dokonań PiS w rolnictwie, nakreślone zostaną plany na najbliższe miesiące. -Obecnie czas jest trudny, jeszcze na dobre nie skończyła się pandemia, a od prawie roku jesteśmy świadkami brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, co przekłada się bardzo mocno na skutki dla rolnictwa - zaznaczył wicepremier.

Jak zauważył, wojna ma wpływ chociażby na ceny gazu, energii, na wzrost kosztów produkcji rolnej, w tym bardzo mocno na ceny nawozów. Dodał, że są jeszcze wyzwania dotyczące pomocy Ukrainie w tranzycie zboża czy wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, a także problemy w handlu międzynarodowym, gdyż na skutek wojny, znacznie spadła produkcja żywności na Ukrainie. Kowalczyk wskazał, że są to elementy, które będą omawiane na zgromadzeniu.

W spotkaniu - poza przedstawicielami PiS i rządu - wezmą udział także osoby związane z rolnictwem: rolnicy, przetwórcy i handlowcy.