Akcję przeprowadzili funkcjonariusze KAS z Białegostoku. W pomieszczeniu gospodarczym na jednej z prywatnych posesji w gminie Turośń Kościelna (powiat białostocki) odkryli magazyn oraz rozlewnię nielegalnego alkoholu.

- Na miejscu zabezpieczono baniaki i butelki, a w nich łącznie ponad 750 litrów tzw. bimbru o różnej mocy - poinformował w poniedziałek st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS. Funkcjonariusze znaleźli tam też różne aromaty spożywcze i syropy wykorzystywane do zabarwiania alkoholu, etykiety oraz szklane i plastikowe butelki do wypełnienia alkoholem i dalszej dystrybucji.

- Próbki zatrzymanego alkoholu trafią do badań w Laboratorium Celnym w Białymstoku, funkcjonariusze KAS ustalają, skąd ten produkt pochodził - dodał Czarnecki. Obecni na miejscu trzej mężczyźni w wieku 23, 27 i 42 lat usłyszeli zarzuty z kodeksu karnego skarbowego; grożą im wysokie grzywny.

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. - Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku - dodał Maciej Czarnecki.