Dożynkowe uroczystości odbyły się na stadionie spalskiego Centralnego Ośrodka Sportu. - Spotykamy się tutaj w Spale, aby podziękować sobie nawzajem (...), własnym rodzinom, środowisku, opatrzności bożej i sprzyjającym okolicznościom - mówił prezydent.

- Ja chciałbym bardzo podziękować wszystkim, rolnikom, ich rodzinom za ich trud, pracę, za owoce ich mądrej, wytrwałej pracy, które będą służyły dobru całego narodu, dobru wspólnemu - podkreślił Komorowski.

Ocenił, że jest wiele sił, "potencjału drzemiącego i wydobywającego się z polskiej wsi". Jak mówił, to nie tylko potencjał gospodarczy, ale i postaw ludzkich.

Komorowski przekonywał, że aby móc skutecznie konkurować o szanse gospodarcze musimy być razem, potrafić współpracować. Prezydent dziękował tym, którzy potrafią skutecznie budować wspólnotę pracy opartą o stare wzory rodem z poprzednich wieków.

W tym kontekście prezydent powiedział m.in. o grupach producenckich, spółdzielczości rolniczej oraz o zorganizowanych grupach biznesu wokół polskiej wsi. - Chciałem serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy potrafią w oparciu o stare, sprawdzone wzory solidarności i gospodarności budować nową przyszłość polskiej wsi - zaznaczył Komorowski.

Prezydent przekonywał w swoim wystąpieniu, że szacunek dla drugiego człowieka to także zdolność zagospodarowywania każdej okruszyny chleba. - Nie ma ładu społecznego, ambicji życia w lepszym kraju bez odwoływania się do gospodarności - mówił.

Dlatego - podkreślił Komorowski - w tym zmieniającym się świecie, kiedy coraz częściej mówimy o nowoczesnych formach zarządzania, o ambicjach, potrzebie czerpania zysku z działalności rolniczej, chciałby zadedykować całej polskiej wsi "także myślenie o tym, co jest fundamentem, istotą polskiej wsi - o wizji potrzeby funkcjonowania gospodarzy".

Gospodarzy, czyli ludzi, jak tłumaczył prezydent, którzy myślą w kategoriach nie tylko doraźnego zysku, "ale ładu, porządku, potrzeby bogacenia się żmudną pracą przez całe pokolenia". Komorowski życzył unowocześniającej się polskiej wsi, "aby stale miała jak najwięcej, jak najlepszych gospodarzy".

Prezydent podziękował za wieńce dożynkowe i przypomniał, że najwspanialszy tegoroczny wieniec zostanie wyeksponowany w ważnym miejscu w Pałacu Prezydenckim, obok proporca prezydenckiego. - Aby wszyscy pamiętali, że trud polskiego rolnika jest fundamentem wolności, niepodległości, dobrej przyszłości całej ojczyzny - zakończył.