Na poniedziałek mamy zaplanowane zdalne posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL; głównym tematem będą sprawy organizacyjne związane z pandemią, ale omówimy i podsumujemy też działania związane z nowelą ustawy o ochronie zwierząt - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Senat poparł w środę nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzając do niej jednocześnie 36 poprawek. Senatorowie PSL-Koalicji Polskiej, współtworzący w Senacie wraz z KO, Lewicą i senatorami niezależnymi opozycyjną większość, opowiedzieli się za odrzuceniem ustawy w całości. Za jej przyjęciem opowiedziało się 76 senatorów: 39 z PiS, 34 z KO, 1 senator niezrzeszony i 2 z koła senatorów niezależnych. Senatorowie Lewicy wstrzymali się od głosu.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że oczekuje od Koalicji Obywatelskiej wytłumaczenia się dlaczego senatorowie KO złamali zasady "na które się umówiliśmy i opuściło pakt senacki". - Bo pakt senacki nie dotyczył spraw merytorycznych, tylko dotyczył sprawy związanej z demokratycznym państwem prawa, przestrzeganiem zasad dobrej legislacji i obecnością w Unii Europejskiej - powiedział szef PSL.
- Ci senatorowie KO, którzy zagłosowali za odrzuceniem tej noweli, bardzo im serdecznie dziękuję, widać, że chcą dalej być po stronie demokratycznej opozycji. Ci, którzy głosowali za "piątką Kaczyńskiego", dziwi mnie, że w ogóle głosują za "piątką" forsowaną przez lidera partii rządzącej. Dali się wykorzystać PiS-owi w tej grze i nie zagrali tutaj roli drugoplanowej, lecz rolę pierwszoplanową - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Na pytanie, czy planowane jest posiedzenie klubu lub Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, by omówić dalszą współpracę w Senacie, lider PSL odparł, że na pewno przed posiedzeniem Sejmu zbierze się klub.
- Mamy też zaplanowane na poniedziałek zdalne posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego. Głównym tematem będą sprawy organizacyjne, wewnętrzne, w czasie pandemii, ale będziemy chcieli na pewno rozmawiać też i podsumować te działania związane z tą ustawą - poinformował prezes PSL.
Jak podkreślił, teraz jego głównym celem jest zbiórka podpisów pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o weto noweli.
Po głosowaniach w Senacie nad nowelą o ochronie zwierząt politycy PSL nie kryli swojego rozczarowania. Kosiniak-Kamysz nazwał wówczas ustawę "antypolską i antyrolniczą", niekonstytucyjną i sprzeczną z prawem unijnym. Senator KP-PSL Jan Filip Libicki określił postawę senatorów KO jako "zdradę wartości europejskich". - Mogę powiedzieć, że pewna forma współpracy, która trwała rok, dzisiaj się zakończyła - dodał Libicki.
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz15) stwierdził, że senatorowie PSL powinni zająć w Senacie pozycję senatorów niezrzeszonych, którzy będą wspierać dobre projekty i odrzucać złe. Jego zdaniem, senatorowie PSL nie są od poprawiania dobrego samopoczucia PO, tylko od poprawiania prawa.
Poseł Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-Kukiz15) ocenił, że po głosowaniu w Senacie jest "duży zawód". - Nasi koledzy nie wykazali się tutaj zdrowym rozsądkiem, dlatego, że ta ustawa jest niekonstytucyjna, jest niezgodna z prawem unijnym i będą z tym duże kłopoty - podkreślił. Pytany, jak politycznie ułoży się współpraca w Senacie po tym głosowaniu, Bartoszewski odparł: - Z całą pewnością nie będziemy tworzyć większości z Prawem i Sprawiedliwością, które w końcu jest autorem tej ustawy i PiS zarzyna polską wieś.
Również zdaniem rzecznika PSL Miłosza Motyki, należy "przemodelować" współpracę większości senackiej. - Bo nie może być tak, że Platforma Obywatelska akceptuje druki, które są niekonstytucyjne, które są sprzeczne z prawem europejskim i które są tak naprawdę atakiem na wolność i swobodę działalności gospodarczej - podkreślił Motyka.
Ustawa wróci teraz do Sejmu, który będzie głosował nad poprawkami wprowadzonymi przez izbę wyższą. Wśród nich jest propozycja rządowa, która wyłącza z ograniczeń dot. uboju religijnego ubój drobiu oraz inna, autorstwa senatora KO Marka Borowskiego, wydłużająca o 2,5 roku wejście w życie przepisów dot. zakazu hodowli zwierząt na futra i o 5 lat wejście przepisów dot. ograniczeń uboju rytualnego.

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)