Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie Koalicja Obywatelska już zapowiedziała, że będzie chciała zgłosić do niej szereg poprawek. Wiceszefowa Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon nie wykluczyła w piątkowej rozmowie z PAP, że senatorowie zajmą się nowelą na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym pod koniec września.

Wcześniej, w przyszłą środę, ma się odbyć wysłuchanie publiczne noweli.

- W najbliższą środę w ramach prac nad ustawą o ochronie zwierząt w senackiej komisji ustawodawczej odbędzie się wysłuchanie publiczne. Deklaruję jako przewodniczący, że będziemy pracować w dzień, nie w nocy, żadna drukarka nie wysiądzie, a wszyscy zainteresowani, zarówno ze strony organizacji prozwierzęcych, jak i rolniczych będą mogli zabrać głos - powiedział szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.

Uchwalona z inicjatywy PiS nowela ustawy o ochronie zwierząt budzi m.in. silny sprzeciw środowisk rolniczych, które w środę protestowały w tej sprawie w Warszawie.

- To jest kpina! Jarosław Kaczyński nasze głosy ukradł, rozwala młotkiem polskie rolnictwo - mówił wówczas lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Poprawki do ustawy zapowiedzieli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Chodzi m.in. - jak mówili w piątek po głosowaniu - o poprawę regulacji dotyczących odszkodowań dla hodowców zwierząt futerkowych i producentów mięsa z tzw. uboju rytualnego, wprowadzenie całkowitego zakazu trzymania zwierząt na uwięzi i wprowadzenie obowiązku czipowania domowych czworonogów.