- W środę o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła radę ds. rolnictwa i obszarów wiejskich. Będzie to specjalne ciało doradcze, które będzie zajmowało się sprawami szeroko rozumianego rolnictwa. Rada będzie składała się z 20 osób - przekazał prezydencki rzecznik. Jak dodał, rada będzie zajmowała się konsultacjami i doradzaniem prezydentowi w zakresie spraw dotyczących rolnictwa.

Spychalski zaznaczył, że rada ta będzie wzorowana na analogicznej radzie, która funkcjonowała za prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Zaznaczył, że nie chce ujawniać, kto wejdzie w skład rady, dopóki prezydent w środę nie wręczy listów z powołaniami osobom, którą wejdą w niej zasiądą. - Trzeba poczekać do jutra, do godz. 13. Mogę jedynie zdradzić, że w radzie będą zasiadali coroczni starostowie dożynek prezydenckich - powiedział.

Pytany czy można się spodziewać inicjatyw legislacyjnych, które wypracuje prezydencka rada ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, zaznaczył, że "o tym oczywiście będzie decydował rada, jej członkowie i przewodniczący".

- W poprzedniej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy funkcjonowała sekcja w Narodowej Radzie Rozwoju zajmująca się tematyką wsi i rolnictwa. Pan prezydent podjął decyzję, że sprawy rolnictwa, sprawy obszarów wiejskich są tak ważne, także z punktu widzenia prezydentury, że potrzeba jest powalania specjalnej rady, która będzie się tymi kwestiami zajmowała - powiedział Spychalski.

W czasie prezydenckiej kadencji Lecha Kaczyńskiego działała Rada do spraw Wsi i Rolnictwa; przewodniczył jej Jan Krzysztof Ardanowski a jej członkami byli: Adam Jarubas, Jerzy Chróścikowski, Józef Kania, Andrzej Jan Czyżewski, Andrzej Kowalski, Mirosław Drygas, Alina Kozińska-Bałdyga, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Jan Kuś, Jan Górecki, Mariusz Poznański, Zdzisława Hołubowska, Jerzy Zająkała, Robert Jakubiec, Katarzyna Zawalińska.