Współpraca w organizacji spotkań polowych między firmami Syngenta i Danko Hodowla Roślin trwa już o d wielu lat i jak dotąd układa się wzorowo. Propozycje obu firm, prezentowane zapraszanym na spotkania rolnikom, znakomicie się uzupełniają i razem stanowią pełną ofertę.

Uczestniczy spotkania polowego mogli zobaczyć poletka pokazowe, wysłuchać prezentacji i porozmawiać na interesujące ich zagadnienia dotyczące ofert przygotowanych przez obie firmy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rolników, Syngenta zorganizowała punkt informacyjno-konsultacyjny, poświęcony tematyce bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Uzupełnieniem interaktywnej prezentacji na ten temat, wzbogaconej quizem z nagrodami, była specjalnie przygotowana broszura. Można w niej znaleźć informacje na temat zasad bezpiecznego przechowywania i transportu środków ochrony roślin, przygotowania i przeprowadzenia zabiegu, a także utylizacji pozostałości i opakowań.

W ochronie zbóż podkreślano znaczenie jesiennej regulacji zachwaszczenia. W tym okresie Syngenta proponuje herbicyd Boxer, skuteczny w zwalczaniu miotły zbożowej. Szeroko omawiano także różne warianty ochrony fungicydowej. Na szczególną uwagę zasługuje tu preparat Tilt Turbo, do stosowania w zwalczaniu mączniaka. Do ochrony liścia flagowego i kłosa polecano mieszaninę preparatów Olympus i Artea. Ich stosowanie chroni rośliny przede wszystkim przed septoriozą i rdzą.

W rzepaku uwaga rolników koncentrowała się na problematyce związanej z przedwschodowym zwalczaniem chwastów. Proponowano sprawdzone rozwiązanie - Colzor Trio. Preparat ten charakteryzuje szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Zwiedzający mogli zobaczyć również efekty działania preparatu Toprex, zarówno jako regulatora wzrostu jak i fungicydu. Można go stosować i wiosną i jesienią.

Syngenta ma również doświadczenie w uprawie kukurydzy. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć efekty działania preparatów Lumax i Elumis, służących do zwalczania chwastów w uprawie tej rośliny. Całości oferty Syngenta w kukurydzy dopełniała kolekcja odmian ziarnowych i kiszonkowych.

Syngenta, jako pierwsza w Polsce, pokazała 3 odmiany hybrydowe jęczmienia ozimego : Zzoom, Yoole, Hobbit. Odmiany już wkrótce będą oferowane na naszym rynku. Charakteryzują się one wysoką plennością oraz wartością paszową.

Jeśli chodzi o odmiany rzepaku, Syngenta stawia na mieszańce. Wśród nich na uwagę zasługuje Sy Kolumb, wprowadzony w 2010 roku. Wysoki potencjał plonowania oraz duża tolerancja na choroby grzybowe tej odmiany zostały już docenione przez wielu rolników.

Bardzo bogatą ofertę, złożoną z 46 odmian zbóż ozimych, 26 odmian zbóż jarych oraz 11 odmian roślin motylkowych zaprezentowała w Szelejewie Hodowla Roślin Danko. Można było zobaczyć zarówno najnowsze rejestracje Firmy jak i odmiany już dostępne dla rolników.

W gatunku pszenicy ozimej na uwagę zasługują:
Banderola - odmiana chlebowa o średnio krótkiej słomie i grubym, wyrównanym ziarnie, która bije rekordy plenności na terenie całego kraju;
Jantarka - najnowsza, idealna na słabe stanowiska;
Kampana - krótka, bardzo plenna, zalecana do intensywnej uprawy;
Forkida - paszowa o dobrej zimotrwałości;
Muszelka - utytułowana wieloma nagrodami za swoje walory i uniwersalność.

Najnowsze, wprowadzane na rynek pszenice ozime to: z grupy jakościowej - Sailor i Arkadia oraz chlebowa, wczesna - Fidelius.

Spośród 19 zaprezentowanych odmian pszenżyta ozimego, najwięcej uwagi poświęcono pszenżytu Fredro, o tradycyjnej długości słomy. Jest to odmiana wczesna, o podwyższonej zawartości białka i najwyższej odporności na porastanie, nadająca się na słabe gleby. Zobaczyć można też było nowości - Elpaso - również o niskich wymaganiach glebowych oraz GRINGO - krótkie, o dużej zawartości białka. Oglądać można było również znane już, krótkosłome, idealne w żywieniu zwierząt ze względu na sporą zawartość białka Atletico i wysokoplenne, o pięknych kłosach Leontino. Warto było się zatrzymać przy najnowszych, jeszcze nie dostępnych dla rolników (zarejestrowanych w 2011 roku), pszenżytach o tradycyjnej długości słomy : Beremiko i Maestozo, oraz krótkosłomym Mikado.

Jęczmień ozimy reprezentowały na poletkach dwie nowości: Holms i Gloria, oraz znane już rolnikom odmiany wielorzędowe: Karakan i Lyseval.

Zboża jare reprezentowane były przez 26 odmian w 4 gatunkach. Tu najnowsze rejestracje to pszenica jara Arabeska, odmiana jakościowa o bardzo dobrej zdrowotności, owies nieoplewiony Nagus, żółtoziarnisty Arden oraz jęczmień jary: Natasia, Iron i Basic.

Z oferty roślin strączkowych prezentowane były odmiany grochu siewnego, z niewylegającą odmianą Tarchalska, peluszka Hubal o podwyższonej zawartości białka oraz trzy odmiany bobiku i wyki.

Słowem: było co oglądać i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.