Instytut Badawczy Leśnictwa zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności oraz bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. "Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od +niewinnego+ niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - przestrzega IBL.

Jak zauważył instytut, od początku czerwca pożarów było prawie 500. Dodaje, że przewidywane na najbliższe dni bardzo wysokie temperatury powietrza połączone z brakiem opadów przyczynią się do dalszego wzrostu zagrożenia i rozszerzenia obszaru z dużym zagrożeniem na większy obszar kraju.

"Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia" - podkreślają leśnicy.

Instytut zaznaczył, że pojawienie się wysokich temperatur oraz brak opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych jest niska, zaś w południowo-zachodniej części kraju bardzo niska. "W niektórych miejscach jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie. Od początku roku wybuchło w Polsce prawie 4500 pożarów lasu" - zaznacza Instytut Badawczy Leśnictwa.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach IBL wyznaczył na weekend, od 24 do 26 czerwca.