W czerwcu Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień zwrócił się do Prezesa Spółki URSUS Andrzeja Słonowskiego z prośbą o możliwość odwiedzania muzeum i zapoznanie z historią w "naturalnym środowisku". Prośba dotyczyła dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych pozostających podczas wakacji w Warszawie w ramach programu "Lato w mieście 2010".

Akcja ruszyła 29-go czerwca br. i do 9-go sierpnia Muzeum Historii Ursusa odwiedziło 8 placówek oświatowo-wychowawczych.

Grupy liczące po 20-cia, 40-ci a czasem i 60 osób na początku każdej wizyty były zapoznawane z historią zakładów i dniem dzisiejszym, towarzyszyła temu krótka prezentacja multimedialna i teledysk grupy Blenders - "Kupiłem czarny ciągnik". Inżynier Kazimierz Okraszewski, opiekujący się wycieczkami z ramienia firmy URSUS, opowiadał uczniom również o zastosowaniu traktorów, specyfice produkcji, specjalistach biorących udział w procesie projektowania i wytwarzania ciągnika.

Następnie zwiedzano muzeum, gdzie każdy z uczestników miał bezpośredni kontakt z eksponatami - mógł poprzestawiać dźwignie, pokręcić pokrętłami, usiąść za kierownicą wybranego zabytkowego traktora oraz porobić zdjęcia.

Młodzież była zafascynowana starymi modelami ciągników, motocyklem Sokół oraz obrabiarkami i to zarówno chłopcy jak i dziewczęta.

źródło: farmer.pl/Ursus Sp. z o.o.