Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, nasadzenia odbędą się wspólnie z mieszkańcami, którzy będą mogli także wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych i konkursach o tych pożytecznych owadach.

Michael Liguz, ogrodnik miejski Wałbrzycha, zachęca również wszystkich mieszkańców, aby tworzyli własne "kwietne stołówki" na balkonach, tarasach i w ogrodach, sadząc kwiaty przyjazne pszczołom.

- Zachowanie bioróżnorodności i ochrona środowiska, którego częścią są owady zapylające, oraz tworzenie dla nich przyjaznych miejsc, od lat jest wpisane w działalność miasta i gminy Wałbrzych. Co roku robimy akcję sadzenia drzew i kwiatów, do której zapraszamy wałbrzyszan. W tym roku posadzimy 600 roślin zielnych, 800 krzewów i 400 drzew nektaro- i pyłkodajnych. Tworzymy także korytarze kwietne, by zapewnić pszczołom potrzebny pokarm oraz hotele dla nich, gdzie mogą zakładać gniazda. W planach mamy też konkursy edukacyjne i wydarzenia poświęcone ochronie tych pożytecznych owadów i mamy nadzieję, że mieszkańcy aktywnie się w nie zaangażują - mówi cytowany w komunikacie Liguz.

Celem programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", prowadzonego przez ZT Kruszwica S.A., jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych 3 lat. Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom powstał w ramach programu po to, by zachęcać gminy do sadzenia nektaro- i pyłkodajnych roślin, a także włączać mieszkańców w działania służące ochronie owadzich zapylaczy. W pierwszym roku w inicjatywie wzięło udział 80 gmin, w kolejnym już 214 w całej Polsce. Dolny Śląsk to jeden z regionów, z którego w ubiegłych edycjach manifest podpisało najwięcej gmin. W ostatnich trzech latach stworzono blisko 70 tys. Miejsc Przyjaznych Pszczołom - podają organizatorzy.