Warunkiem znoszącym jest otrzymanie przez Grupę Azoty decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji. W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty złożyła wniosek w tej sprawie a Prezes UOKIK ma 60 dni na podjęcie ostatecznej decyzji.

- Cieszymy się, że możemy wzmocnić Grupę Azoty kolejną wartościową Spółką. Jak widać z naszych ostatnich działań dywersyfikacja dostaw surowców strategicznych jest jednym z naszych priorytetowych działań. W ten sposób wydłużając łańcuch wartości o własną bazę surowcową, w tym przypadku siarkę, mamy szansę optymalizować produkcję kaprolaktamu, poliamidów czy nawozów NPK. Siarka wykorzystywana jest również do produkcji kwasu fosforowego, zatem w dalszej perspektywie na bazie własnej siarki możemy rozszerzać naszą działaność - powiedział Prezes Grupy Azoty, Paweł Jarczewski podpisując umowę.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami stron nabycie akcji finansowane będzie w około 25 proc. ze środków własnych Grupy Azoty, zaś w pozostałej części z kredytu.

Integralną częścią zawartej umowy jest pakiet socjalny uzgodniony i podpisany pomiędzy pracownikami, zarządem grzybowskiej Spółki a Grupą Azoty SA.

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol" S.A. w Grzybowie rozpoczęły swoją działalność w 1966 roku i są obecnie jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki. Firma należy dziś do czołówki eksporterów województwa świętokrzyskiego. Eksport stanowi obecnie ok. 80 proc. obrotów rocznych.

Swoich odbiorców „Siarkopol" ma głównie w Afryce Północnej, Austrii, Niemczech i w kilkunastu innych krajach w Europie i w świecie. „Siarkopol" S.A. ma w swojej palecie produktów pochodzenia siarkowego siarkę płynną, granulowaną, płatkowaną, mieloną, siarkę nierozpuszczalną oraz dwusiarczek węgla. Wszystkie te produkty spełniają międzynarodowe wymogi i standardy jakościowe.