Sawicki przekazał, że wtorkowe wydarzenia rozpoczną się w południe od złożenia kwiatów pod pomnikiem przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa.

- O godz. 13 na Stadionie Narodowym rozpoczynamy uroczystą Radę Naczelną związaną ze 125-leciem ruchu ludowego. Jednocześnie będzie część robocza, czyli aktualna sytuacja społeczno-polityczna oraz harmonogram kampanii sprawozdawczo-wyborczej - poinformował Sawicki.

Podczas posiedzenia zaplanowane są wystąpienia prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, a także przewodniczącego Rady Naczelnej Jarosława Kalinowskiego.

Na spotkaniu zostanie też ustalony nowy termin kongresu partii, który początkowo miał się odbyć na jesieni, ale z powodu przerwania spotkań w strukturach w gminach, powiatach i województwach, zostanie przesunięty najpewniej na wczesną wiosnę.

Jak powiedział wiceprezes PSL Dariusz Klimczak podczas kongresu będą wybrane władze ugrupowania.

- Wszystkie władze krajowe od Rady Naczelnej na najważniejszym, czyli prezesie stronnictwa skończywszy - dodał.

Zapytany, czy Kosiniak-Kamysz pozostanie na stanowisku, odpowiedział, że jest tego pewien.

- Jestem przekonany, że zostanie. Szczególnie, że sam po wyborach zadeklarował, że będzie ubiegał się o przewodnictwo w partii - dodał Klimczak.

Podczas kongresu mają zostać wprowadzone także zmiany w statucie partii, który miałby zostać uzupełniony o obywatelskie postulaty Pawła Kukiza, z którego ugrupowaniem Kukiz15 PSL współtworzy w Sejmie klub Koalicji Polskiej.

Informacje te potwierdził rzecznik PSL Miłosz Motyka.

- Takie zmiany strukturalne były dokonywane na ostatnich kongresach, więc to jest rzecz naturalna - powiedział.

- Na pewno dokonamy umocowania Koalicji Polskiej, upodmiotowienia, bo chcemy budować tę koalicję, więc myślimy nad tym, aby te zmiany, które zaproponował Paweł Kukiz były również zgodnie z deklaracja Władysława Kosiniaka-Kamysza już złożoną, wpisane w statucie. Na pewno będziemy o tym dyskutować - dodał.

- W Polskim Stronnictwie Ludowym jest zgoda co do tego, aby poszerzać budowę Koalicji Polskiej, więc upodmiotowienie jej też leży w interesie PSL - podkreślił rzecznik.