Tegoroczna edycja Tygodnia Wege rozpoczęła się 13 a potrwa do 26 maja. Działacze organizacji organizują w całym kraju akcje, które z jednej strony mają promować dietę wegetariańską, jako najkorzystniejszą dla zdrowia ludzi, środowiska i dla dobra zwierząt, z drugiej zaś strony wymierzone są w przemysł spożywczy, oparty na produkcji i przetwórstwie mięsa.


W Łodzi działacze Viva! przeprowadzili taka akcję na reprezentacyjnej ulicy Piotrkowskiej, tuż pod lokalem sieci Mc’Donald. Przy pasażu Schillera stanęły obrończynie praw zwierzat z transparentem, na którym napisano: „Do produkcji 1 mięsnego hamburgera potrzeba 2300 litrów wody”. Przed nimi stało kilkadziesiąt plastikowych wiader, które obrazować miały owo marnotrawstwo wody, a wolontariuszki rozdawały przechodniom ulotki promujące dietę wegetariańską.


W jednej z nich czytamy: „Zgodnie z danymi ONZ działalność ferm przemysłowych przyczynia się do emisji większej ilości gazów cieplarnianych, niż cały transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte”, „1ha ziemi, z którego pozyskiwane są owoce, warzywa, zboże i oleje, jest w stanie wyżywić 30 osób. Ten sam hektar wykorzystany pod produkcję jaj, mleka i mięsa wyżywi jedynie od 5 do 10 osób”. Wracając zaś do wspomnianego marnotrawstwa wody, z ulotki dowiadujemy się, iż: „Wyprodukowanie 450g wołowiny pochłania aż 1650 l wody. Wyprodukowanie 450g jadalnej mieszanki warzyw to jedynie 75,5 l wody”.


Patronem 13. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Wege jest sieć kinowa Helios, która w trakcie seansów wyświetla okolicznościowe spoty, a w warszawskim kinie w Blue City zorganizowało polską premierę filmu Michała Siewierskiego pt. „Diet Fiction”.