Rolnictwo w Polsce potrzebuje nowych technologii - "chodzi także o tradycyjne gospodarstwa wschodniej, południowej i centralnej Polski, gdzie występuje rozdrobnienie" - mówił w piątek wiceszef resortu rolnictwa podczas kongresu "Polska Wielki Projekt".

Romanowski poinformował, że nasza żywność "łatwo odnajduję się na sklepowych półkach na świecie". - Polska żywność jest eksportowana za 30 mld euro do 70 krajów świata. Nie mamy problemu w zdobywaniu rynków - dodał. Podkreślił, że polscy producenci potrafią pozyskiwać rynki ze względu m.in. na to, że inwestują w nowe technologie.

Wiceminister zaznaczył, że największe wyzwania dla rolnictwa na dziś to klimatyczny bilans wodny oraz utrzymanie jakości polskich gleb. - Mamy wiele zobowiązań wobec regionów (kraju) i chcemy związać polskie tradycyjne rolnictwo z nowymi technologiami - podkreślił.

W trzydniowym IX Kongres "Polska Wielki Projekt", który rozpoczął się w piątek w Warszawie, bierze udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. W programie kongresu są panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata: nauki, gospodarki i kultury. Zostanie wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz medal "Odwaga i Wiarygodność". Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt, a współorganizatorami: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.