Wiceminister Soboń, zapytany w Polsat News o nieoficjalne informacje Interii, według której "pozycja wicepremiera oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka jest zagrożona" w rządzie, odpowiedział:

Stanowisko pana ministra rolnictwa jest nie tylko niezagrożone, ma pełne wsparcie naszego obozu politycznego.

Okrągły stół ministra Kowalczyka

Zdaniem wiceministra finansów dobrze się stało, że wicepremier Kowalczyk zwołał tzw. okrągły stół ws. rynku zbóż.

Niedawno wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział na środę spotkanie "okrągłego stołu" ws. sytuacji na rynku zbóż.

Jak mówił, na to spotkanie zaprosił przedstawicieli wszystkich organizacji rolniczych oraz przedstawicieli branż: producentów zbóż, hodowców, a także firmy, które handlują zbożem, które zajmują się przetwórstwem zboża.

W Szczecinie rolnicy rozpoczęli w czwartek protest pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Domagają się m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy. Protestujący rozbili tzw. Zielone Miasteczko.

Dopłaty do zbóż. Będzie dofinansowanie do transportu

24 marca br. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź projektu, który wprowadzi pomoc w formie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich.

Proponuje się, aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł; województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł - poinformowano.