W środę odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Krajowej PO, na którym zatwierdzono listy kandydatów do Sejmu i kandydatów do Senatu w ramach Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni.

W części otwartej posiedzenia lider PO Donald Tusk ogłosił, że jedną z list KO do Sejmu otworzy lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Będzie on jedynka w Koninie.

Polska 2050 nie chciała Kołodziejczaka na listach

Kilka tygodni temu liderzy Trzeciej Drogi podjęli decyzję, że na ich listach nie będzie lidera Agrounii.

My mówiliśmy wprost, Kołodziejczak nie przeszedł naszego testu uczciwości i na Trzeciej Drodze nie ma miejsca dla takich ludzi - oświadczył wiceprzewodniczący Polski 2050 pytany o decyzję Platformy.

- Szanujemy decyzję PO, my wybraliśmy Trzecią Drogę, opartą na wspólnych wartościach i celach programowych. Jeśli ktokolwiek uważał nasz sojusz z PSL za trudny i zaskakujący, dziś może przecierać oczy ze zdziwienia patrząc na nowego koalicjanta PO - powiedział Kobosko.

Pan Kołodziejczak współpracował z Bąkiewiczem od marszu narodowców, był radnym PiS, miał wypowiedzi jawnie antyunijne i prorosyjskie. I był jednym z największych krytyków przewodniczącego Tuska. Mówił też otwarcie, że nie popiera strajków kobiet i jest przeciwnikiem aborcji, co według wcześniejszych deklaracji Donalda Tuska, powinno go skreślać z list KO - przypomniał wiceprzewodniczący Polski 2050.

Pod koniec kwietnia PSL i Polska 2050 podpisały porozumienie o wspólnym starcie w wyborach jako Trzecia Droga. Pod koniec lipca, tuż przed rejestracją komitetu, w rozmowach o wspólnym starcie doszło jednak do różnicy zdań między PSL a Polską 2050 w kwestii rozszerzenia Trzeciej Drogi m.in. o Agrounię Michała Kołodziejczaka.

Na początku sierpnia doszło do kilku spotkań między obu liderami ugrupowań - Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL) i Szymonem Hołownią (Polska 2050) w tej sprawie. W pierwszy weekend sierpnia liderzy PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Polski 2050 Szymon Hołownia na wspólnej konferencji prasowej poinformowali, że w wyborach parlamentarnych wystartują jako komitet koalicyjny Trzecia Droga.