Program "Szklanka mleka" realizowany jest w krajach Unii Europejskiej, w Polsce od 2004 roku. Jego główny cel to promowanie zdrowego żywienia, poprzez zachęcanie dzieci i młodzieży do picia mleka, a także kształtowanie wśród nich nawyku spożywania mleka i produktów mlecznych.

Skierowany jest do wszystkich placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Dyrektor Biura Wspierania Konsumpcji Agencji Rynku Rolnego Maria Pawłowska przedstawiła w czwartek na konferencji w Białymstoku dane o programie "Szklanka mleka" w Polsce. Jak powiedziała, na początku udział polskich szkół był w tym programie niewielki, wynosił ok. 4,4 tys. placówek. Jednak od kilku lat Polska jest liderem w UE w programie "Szklanka mleka". Mówiła, że program ma już stałych odbiorców, z roku na rok dołączają nowi.

W ubiegłym roku szkolnym wzięło w nim udział już 14,5 tys. placówek, w sumie 2,4 mln dzieci i młodzieży. Pawłowska uważa, że coraz większy udział szkół w tym programie jest możliwy dzięki krajowym dotacjom na mleko.

Program jest finansowany z trzech źródeł - ze środków unijnych, ze środków krajowych (tzw. dopłata krajowa) oraz z pieniędzy Funduszu Promocji Mleka. W roku szkolnym 2011-2012 dopłata krajowa to 118 mln zł, z UE - ok. 40 mln zł, zaś z Funduszu - ok. 5 mln zł.

Dzieci ze szkół uczestniczących w akcji otrzymują mleko bezpłatnie trzy razy w tygodniu. Według danych ARR, od początku trwania programu wypiły ok. 1,2 mld "szklanek" mleka.

Prof. Janina Piotrowska-Jastrzębska z Kliniki Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powiedziała, że kształtowanie nawyku picia mleka od najmłodszych lat jest bardzo ważne. Dodała, że mleko jest wciąż istotnym elementem w tzw. piramidzie żywienia. Dzieci dziennie powinny pić dwie szklanki mleka lub też spożywać produkty mleczne, jak jogurty.

- Mleko jest dobrze skomponowane pod względem wartości odżywczych, przede wszystkim białka, witamin i soli mineralnych, w tym wapnia, które jest podstawą budowy kości. Dlatego picie mleka jest tak ważne w wieku rozwojowym dzieci - powiedziała profesor.

Według Piotrowskiej-Jastrzębskiej, potrzebne są programy edukacyjne o zdrowym odżywianiu skierowane nie tylko do dzieci, ale też do rodziców. - Dużą rolę w edukacji dzieci mają ich opiekunowie. To od nich dowiadują się one, co jest zdrowe, co odżywcze, a czego jeść nie powinny - dodała.