Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali rezolucję, w której wzywali rząd do podjęcia „działań mających na celu doprowadzenie do opłacalności produkcji rolnej w Polsce oraz poprawy poziomu i jakości życia mieszkańców wsi.” Przy okazji dostało się także ministerstwu rolnictwa za brak programu działania i nierealizowanie przedwyborczych obietnic. Posłowie koalicji zarzuty zdecydowanie odpierali, a potem…odrzucili projekt rezolucji w głosowaniu.

- Rezolucja została przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość jeszcze we wrześniu zeszłego roku, ale dopiero teraz zajęli się nią posłowie. Komisja Rolnictwa ma prawo zwrócić się do rządu z rezolucją w sprawie konieczności opracowania programu działania, które będą prowadziły do poprawy sytuacji w rolnictwie. Przede wszystkim chodziku o opłacalność produkcji rolnej oraz lepsze warunki życia mieszkańców obszarów wiejskich - tłumaczył poseł Krzysztof Jurgiel z PiS. - Jeżeli posłowie mają jakieś ciekawe pomysły, to jesteśmy otwarci na współpracę – z odpowiadał wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. - Każda inicjatywa jeżeli daje szansę poprawy opłacalności produkcji rolnej jest interesująca i będziemy ją popierali. Cieszymy się, że posłowie chcą aktywnie włączyć się w celu poprawy sytuacji na wsi – mówił Ławniczak.

Ale brak „...spójnie, rzetelnej i opartej na opracowanym programie polityki wobec polskiej wsi...” to jedno. Do tego dochodzi brak realizacji przedwyborczych zapowiedzi. Zdaniem PiS-u ostatnie dwa lata są dla polskiej wsi stracone.

- Minister Marek Sawicki obiecywał zwiększenie stawki zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym, niestety pozostała ona na tym samym poziomie. A od stycznia rośnie akcyza na olej napędowy. Wsparcie produkcji biopaliw. Takie deklaracje też padały. Ale wsparcie pozostało na tym samym poziomie. Całkowicie nie został rozwiązany problem ubezpieczeń rolnych. Wciąż większość rolników nie wykupuje polis - wymienia Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie koalicji rządowej odpowiadali, że wydatki na paliwo rolnicze wzrosną w tym roku z 500 do 720 milionów złotych, biopaliw na rynku jest coraz więcej, a liczba wykupionych polis przez rolników jest rekordowa. Odpierano także zarzuty dotyczące braku opłacalności produkcji rolniczej.

-To są oczywiście argumenty, z którymi nie można się zgodzić, ponieważ ostatnie dwa lata to silna aktywność Polski na arenie Unii Europejskiej - tłumaczył poseł Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej. Rok 2009 był rokiem trudnym, ale w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, Polska wyszła z kryzysu suchą stopą.

A potem przyszło do głosowania i zgodnie z przewidywaniami koalicja PO-PSL rekomendowała Sejmowi odrzucenie rezolucji PiS-u. Teraz trafi ona pod obrady plenarne, gdzie najprawdopodobniej spotka ją ten sam los.

Źródło: farmer.pl