Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej o godzinie 18:20. Pożar szybko się rozprzestrzeniał, ponieważ zabudowa wsi Nowa Biała jest zwarta i zgrupowana. Dodatkowo część budynków jest drewnianych. Pożar został już opanowany. 9 osób trafiło do szpitala. "Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup - powiedział PAP rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski.

W działaniach brało udział 99 zastępów straży pożarnej z PSP i OSP; łącznie na miejscu pracowało 400 strażaków. Do akcji zostali zaangażowani strażacy z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

Na miejsce zdarzenia dotarli wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz premier Mateusz Morawiecki. W miejscowej szkole zorganizowany został punkt pomocy. "Większość poszkodowanych osób zadeklarowała jednak, że spędzi noc u swoich rodzin i najbliższych" - powiedział Łukasz Kmita. Pomoc dla poszkodowanych zadeklarowali także właściciele pensjonatów. W gotowości są psychologowie, którzy mogą udzielić wsparcia tym, którzy go potrzebują.

Wojewoda powiedział, że jest po rozmowie z wójtem gminy o uruchomieniu szybkiej ścieżki pomocy. "Poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. zł" - powiedział Kmita. Dodał, że środki te mogą być przekazane w 24 godziny od wniosku gminy, która wskaże szacowaną liczę rodzin wymagających wsparcia i potrzebną kwotę.

Później mieszkańcy będą mogli się starać o zasiłki celowe na remont budynków mieszkalnych w wysokości od 20 do 100 tys. zł, a w sytuacjach szczególnych takich jak ta w Nowej Białej nawet do 200 tys. zł.

"Wasze marzenia, Wasze życia nie spłonęły. Jesteśmy z Wami. Nikogo nie zostawiamy, gdy jego i jej życie płonie. Wasze rodziny będą miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażuje się w pomoc rodzinom" - podkreślił premier Morawiecki.

Dodał, że rozmawiał z szefem MSWiA Mariuszem Kamiński, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą.

Jak powiedział rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski, sytuacja jest już opanowana. Trwa dogaszanie pożaru. Rozpoczęło się szacowanie szkód. Mocno uszkodzonych przez pożar zostało 13 budynków mieszkalnych i dwadzieścia trzy budynki gospodarcze.

Jak podaje portal Tygodnika Podhalańskiego, dach nad głową straciło około 100 mieszkańców wsi. W pożarze zginęło też wiele zwierząt. Na miejscu zjawił się także konsul republiki Słowacji Tomáš Kašaj, który obiecał pomoc pogorzelcom. W Nowej Białej mieszka tez bowiem grupa mniejszości słowackiej.