PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wielkopolscy rolnicy protestują na drodze krajowej nr 11 (Aktualizacja 2)

Kilkadziesiąt ciągników rolniczych przyjechało dziś do Ujścia koło Piły. O godz. 11 producenci trzody ruszyli na krajową „jedenastkę”, by zaprotestować przeciw tragicznej sytuacji w swojej branży.



Zgodnie z zapowiedziami wielkopolscy rolnicy mają przez 4 godziny spowalniać ruch na krajówce. Na trasę wyjechało około 70 ciągników. Akcja ma charakter protestu spontanicznego i nie jest firmowana przez żadną branżową czy związkowa organizację. Rolnicy wystosowali list otwarty w którym tłumaczą powody swojego wystąpienia. Czytamy w nim:

„Beznadziejna sytuacja na rynku trzody chlewnej zmusiła nas do wyjścia na ulicę. Jesteśmy niezrzeszonymi producentami trzody chlewnej z Wielkopolski. Widmo wczesnego bankructwa i brak skutecznego działania władz w sprawie zwalczania wirusa ASF (brak efektów w ciągu ostatnich 5 lat) wymaga radykalnych działań. Wirus ASF rozszerza się na obszar całego kraju, co zagraża naszym gospodarstwom i hodowli trzody chlewnej. Ciągłe obietnice już nas nie satysfakcjonują - żądamy konkretnych działań. W obietnice już nie wierzymy.”

Protestujący wysuwają pod adresem rządu pięć głównych postulatów:
- całkowitego wybicia dzików na terenie całego kraju w trybie natychmiastowym,
- oflagowania produktów żywnościowych (opis z którego państwa pochodzi produkt, a nie gdzie został zapakowany),
- wzmożonych kontroli wątpliwej jakości importowanego mięsa z UE do Polski,
- nałożenia na sieci marketów ustawowego obowiązku zakupu 20 – 30 procent produktów od lokalnych producentów z danego powiatu lub powiatów ościennych, na których sklep się znajduje
- zastosowania mechanizmów mających na celu poprawę sytuacji polskiej hodowli trzody chlewnej.

Jak czytamy dalej we wspomnianym piśmie, rolnicy uważają, że fundusze przeznaczane na walkę z ASF są marnotrawione, a podejmowane dotąd działania iluzoryczne i nieskuteczne. W liście czytamy: „My rolnicy odnosimy wrażenie, że instytucjom tym wcale nie zależy na zwalczeniu wirusa ASF, gdyż obawiają się utraty źródła dochodów. Nie widzimy żadnych efektów tych działań, a pieniądze są wydawane. Wirus coraz to bardziej się rozprzestrzenia na terenie naszego kraju, wykryto 3267 ognisk pomoru od lutego 2014 roku. Tracą na tym przede wszystkim hodowcy trzody chlewnej - oni ponoszą straty finansowe nieudolnego zwalczania wirusa ASF. Zostają im narzucane kolejne obowiązki, co generuje kolejne koszty dla producentów trzody chlewnej. Od 5 lat stale i systematycznie tracimy na sprzedaży tuczników, gdyż otrzymujemy od czasu wykrycia wirusa ASF w Polsce cenę o 6 euro centów niższa od ceny niemieckiej, a obecnie nawet o 12 euro centów. Przed pojawieniem się ognisk wirusa ASF na terenie naszego kraju obowiązywała w Polsce cena niemiecka. Przez to w skali roku (od 5 lat) ponosimy duże straty. Ponadto przez wirus ASF możliwości eksportu wieprzowiny poza granice kraju zostały mocno ograniczone, co generuje dodatkowe straty. Zaistniała sytuacja ma wpływ na obniżanie ceny tuczników.”

O bezczynność i pozorowane działania rolnicy oskarżają zarówno resort rolnictwa, służby weterynaryjne i państwowe instytuty, jak i Polski Związek Łowieckiego. „Ościenne państwa podejmują działania wybijania dzików, a w naszym kraju minęło 5 lat i obserwujemy brak pomysłu ze strony odpowiednich organów na wybicie dzików. Myśliwi na grupach dla pasjonatów wzajemnie nawołują się do celowego nie wykonywania postanowień ministerstwa i PZŁ, nie strzelania dzików, co daje nam powody by sądzić, że planowane działania nie zostaną odpowiednio spełnione. Żądamy działań w trybie natychmiastowym i zaangażowania wojska w celu zupełnego wybicia dzików. Na przykładzie Czech (w których dziki zostały wybite i wirus ASF został zatrzymany) widzimy, że jest to działanie skuteczne!” – piszą w swoim apelu wielkopolscy producenci trzody.

Ronicy krytycznie oceniają również działalność związków i organizacji rolniczych, które w ich opinii nie zrobiły dotąd nic, by polskim rolnikom pomóc i tragicznej sytuacji w branży przeciwdziałać. Marnotrawione ich zdaniem są także pieniądze przeznaczone na funkcjonowanie Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Wielkopolscy producenci trzody zapowiadają jednocześnie, że dzisiejszy protest może być jedynie pierwszym z wielu podobnych, jeśli ich postulaty nie będą realizowane.

 ***

W południe protestujący rolnicy wjechali do Piły, by na ręce starosty pilskiego złożyć swoje postulaty. Dotąd rolnicy blokowali głównie krajowa jedenastkę, powodując na trasie spore korki. O godz. 15 rolnicy zamierzają wjechać do centrum Piły i zablokować główne rondo w mieście. Póki co obecna na miejscu policja nie podejmowała żadnych interwencji.

***

Do blokady centrum Piły ostatecznie nie doszło. Jak relacjonuje nam uczestniczka protestu, policja zaczęła rozbijać kolumnę ciągników, wpuszczając samochody osobowe. Następnie policjanci zaczęli zatrzymywać traktory i legitymować rolników, grożąc mandatami. Ostatecznie funkcjonariusze zorganizowali objazdy, przez co akcja stawała się bezcelowa. W tych okolicznościach rolnicy zdecydowali o zakończeniu protestu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (163)

  • wielkopolska :) 2019-01-09 22:14:53
    Pozdrawiam wszystkich rolników w grupie siła!
  • jaś 2019-01-06 21:16:55
    mowa jest w postach o mleku że tak się opłaca bo kosztuje 1.5 zł. a ja wam powiem jak w 1990 r. za 2 litry mleka można było kupić 1 litr oleju napędowego to rolnicy chcieli litr za litr była wtedy blokowana 10 koło sierpca a dziś mleko kosztuje 1.5 a ropa po 5.3 czy tego nie widzicie super rolnicy , założyliście sobie obroże na szyje i teraz musicie chodzić tak jak wam po dyktują
  • Rolnik 2019-01-05 16:12:05
    Takie protesty są najskuteczniejsze na drogach dojazdowych do magazynów sieci handlowych. Wystarczy przez kilka dni spowolnić ruch na tych drogach i w marketach robią się puste półki. A to już ich uderzy po kieszeni. No i trochę utrze nosa miastowym jak braknie jedzenia w sklepach. Zaczną w końcu szanować rolników.
    • wielkopolanin 2019-01-05 17:04:08
      Tylko blokady głównych drug są skuteczne i żadnymi tam ciągnikami, samochody pozostawić w mieście na parkingach, przejść z kilometr pieszo i blokować. Psy czepiają się pojazdów a nie ludzi a ciągniki to całkowite nieporozumienie jak stary to gruchot ktory wpakują na lawete, jak w miarę nowy i sprawny to znowu kłuje w oczy postronnych.
  • Arek 2019-01-05 14:35:45
    10 jedziemy na Warszawe
    • hehe 2019-01-05 15:47:43
      Warszawa was godnie powita palcem srodkowym
  • prawdziwy rolnik Polak i katolik 2019-01-05 12:38:47
    kasta swietych krów chce dostać i już a ciagniki po to by się innym pokazać co za biedaczki oj,oj
    • Ben Gold 2019-01-05 13:00:42
      Rolnik chce mieć uczciwie zapłacone. Co w tym dziwnego? Za trudne aby pojąć:-):-):-):-)
      • prawdziwy rolnik Polak i katolik 2019-01-05 14:38:31
        rolnik to chce brać z Unii za darmo a potem płacz bo pod kościół kiedyś żebrak a dziś panisko podjezdza nowym ciagnikiem taki idiota,zamiast żyć za swoje bez długów żebraki
      • Ben Gold 2019-01-05 14:48:01
        @Pawdziwy Rolnik nie było Unii i rolnicy też sobie radzili. Nikt pod Kościołem nie zebrał tak jak Ty. Jest Unia dają dopłaty to trzeba brać. Ty przecież nie musisz nikt Ci nie każe. Więc czego zazdrościsz innym? Jak masz źle to sobie popraw. Czemu jesteś biedny? Boś głupi. A czemu jesteś głupi? Bo jesteś biedny. To by było takie podsumowanie Ciebie cepiku:-):-):-):-):-)
      • Boss 2019-01-05 14:58:38
        Beny dobrze mu pojechałeś temu ignorantowi. Szach i Mat.
      • Anka 2019-01-05 15:12:14
        @Ben Gold, szkoda nerwów, od wczoraj jak przeczytałam że jesteśmy, nierobami, idiotami i wiele innych obraźliwych słów pod naszym adresem, to zastanawiam się czy ten kto to piszę, nie piszę przypadkiem o sobie, i nie piszę tego złośliwie, bo jeśli się nie zna rolnika i jego pracy, to najprościej napisać zza klawiatury.
      • Ben Gold 2019-01-05 15:30:53
        @Anka witam Cię i wiedz że się wcale nie denerwuje. Wiem że odpiszę takiemu tak jak i Ty nie raz odpiszesz ale to i tak jak grochem o ścianę. Ale wcale się nie dziwię takim flustratom że akurat na nas chcą się wyżyć za swoją nieudolność życiową. Bo na kim mają to zrobić? Rolnik jest spokojny a ciekawe dlaczego na morderców, gwałcicieli, zledzieji itd tak nie jadą? Boją się bo jeszcze by ich dojechali a spokojny rolnik to łatwy cel dla nieudaczników życiowych jak @Prawdziwy rolnik czy @B2R albo @Marcin itd
      • prawdziwy rolnik Polak i katolik 2019-01-05 15:46:35
        biedaczku ja na swoim gospodarstwie zapracowałem na wszystko własnymi rekami o nic nie muszę żebrać dlatego śmiać mi sie chce z takich jak ty pobraliscie kredytów i jestescie niewolnikami i teraz płacz już ojciec rydzyk przestrzegał przed braniem kredytów niech was teraz zlicytują i pójdziecie w skarpetkach pod kosciół
      • Ben Gold 2019-01-05 16:06:48
        @Prawdziwy rolniku naprawdę współczuję Ci. Ale wytłumacz mi jedno? Czy Ty u kogoś w kieszeni siedzisz w tym przypadku u mnie? Dlaczego ja nie narzekam i nie wyśmiewam innych rolnikow a Ty wielki bogacz musisz wylewać tutaj swoje żale? Na flustracje lekarstwa nie ma więc Ci nie pomogę. Co najwyżej jakaś maść na ból czterech liter dla złagodzenia:-):-):-):-):-):-)
      • Anka 2019-01-05 16:12:36
        @Ben Gold, hmm szczerze piszesz tak jak i Ja, wiem o tym. Ale gdzie byłeś przez tyle czasu, bo nie widziałam Twoich wpisów, przy okazji Wszystkiego dobrego w Nowym Roku,.
      • Anka 2019-01-05 16:19:55
        @prawdziwy rolnik Polak i katolik, z czego Ci się chce śmiać, że mam kredyt,?. Każdy kto bierze to chyba po to by rozwijać się i nie zostać w tyle, bo chyba do konia nikt nie wróci. Są inne czasy i każdy rozsądnie myślący zrozumie to, a nie będzie nasmiewac się z drugiego, a może Ci żal?. Nie będę Cię oceniać, ani potepiac bo inni oceniają Twoje wpisy i, uważasz się dodatkowo za rolnika, a z góry patrzysz na innego rolnika.
      • Bamber 2019-01-05 16:31:33
        @Prawdziwy rolnik Ty to jesteś nieudacznik życiowy i zazdrośnik. Ja też brałem kredyt jak ziemia była po 15 tys i też takie śmiecie jak Ty śmiali że mnie. A teraz? Kredyt dawno spłacony a u nas ta ziemią warta 100tys za ha. I co będziesz się teraz śmiał @Pawdziwy rolniku NIEUDACZNIKU? Pytam się?
      • Ben Gold 2019-01-05 17:27:11
        @Anka dziękuję i wzajemnie wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Jak sama widzisz za długo tutaj nie można wytrzymać będąc cały czas obrażanym. A jeszcze przez kogoś co podpisuje się jako prawdziwy rolnik i jeszcze że katolik? Rozumiesz coś z tego? Dumny z tego że jest katolik a tak pisze na innych?
      • Anka 2019-01-05 18:47:11
        Ben, szczerze mówiąc to nie wiem co mam Ci na to odpowiedzieć. Wszystko jest teraz inne, a w wszczegolnosci stosunek czlowieka do drugiego człowieka. Kiedyś nikt nikogo nie obrazal, każdy rolnik z drugim pracował bo był zależny od jego pomocy. Wspólnie pracowali, później potrafili usiąść porozmawiać, poplanowac następny dzień pracy. A teraz, zawiść, nienawiść i taka obłuda. Do Ciebie będzie mówić pięknie, jeśli coś potrzebuje a, za plecami obgada Cię. Nie wiem czy ten,, prawdziwy rolnik,, który tu się wpisywal zastanawiał się nad swoimi słowami. A że większość widzę iż zaprzestanie tu wpisywania to prawda, ani @Jancia, @Saletra od czasu do czasu pokaże się,i @Edek hmm, mam tylko nadzieję że nic mu się nie stało. Chyba też powoli zaprzestane tu pisania, bo już wiele razy wystawiona byłam tu na próbę, a aż tak mądra osobą nie jestem by tu wpisywać się.
      • Ben Gold 2019-01-05 20:00:46
        @Anka tak masz rację, ale w oczy by nikt Ci tego nie powiedział. Obracasz się między różnymi ludźmi to jakoś nikt na nas rolnikow tak nie jedzie jak tutaj tylko normalne kontakty są. A tutaj jest różnie i różni ludzie piszą aby się wyżyć na kimś.
      • Anka 2019-01-05 20:32:46
        @Ben Gold, tak w oczy nikt by tu z wpisujacych Ci tego nie powiedział, hmm. Ale wiesz nie tylko tu, tak piszą o nas rolnikach, gdzie indziej podobnie, dzisiaj przed chwilą czytałam. Kiedyś nie miałam internetu, ale wymagają, tel podobnie musiałam zmienić bo poprzedni miał 12 lat, i nie nadawał się do naprawy, a z obecnego piszę. Mam nadzieję że wszystko u Ciebie ok, bo u mnie różnie, a zwłaszcza kolana długo leczą się.
      • Ben Gold 2019-01-05 21:47:17
        @Anka słyszałaś to powiedzenie? Jeszcze tyle siana nie urosło aby wszystkim gęby zatkać. Zawsze coś będą na nas rolnikow narzekać a od czasu dopłat to już całkiem. Bo pieniądze to zawsze wywołują emocje i dopiero jest zazdrość że coś dostajemy. U mnie nie jest zle a Tobie życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
    • odr 2019-01-05 20:15:10
      oj widzę, że zarówno do rolnika, a tym bardziej katolika niezmiernie Ci daaleko, no chyba że po raz kolejny sprawdza się powiedzenie "kto pierwszy przed Figurą, ten ma diabła za skórą"...