- Funkcjonariusze SG w jednej z miejscowości powiatu wągrowieckiego zatrzymali do kontroli samochód dostawczy marki Opel Vivaro. Po otwarciu części ładunkowej pojazdu, okazało się, że auto wypełnione jest kartonami, w których znajdowały się papierosy jednej ze znanych marek tytoniowych - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki.

Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 600 tys. sztuk papierosów bez wymaganych znaków akcyzy. Szacunkowa wartość przejętego towaru to ponad 400 tys. zł.

- Gdyby te papierosy trafiły do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby prawie 700 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków - powiedział Potocki.

W sprawie zatrzymano kierowcę samochodu dostawczego, który przewoził papierosy; to 30-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Jak powiedział Potocki, mężczyźnie za przestępstwo paserstwa akcyzowego grozi grzywna lub kara nawet do 3 lat więzienia.

Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu.