Do udziału w wyborach zachęca Urząd Gminy Żelazków; na stronie internetowej prezentuje też listę zarejestrowanych kandydatów. O fotel wójta ubiegają się Włodzimierz Czarnecki, Agnieszka Dumańska, Adam Jakubowski, Michał Kraszkiewicz, Alicja Łuczak, Bogdan Muszyński, Zbigniew Orlicz-Błoński. Zarejestrowanych było dziewięć komitetów wyborczych, tak więc dwa nie wystawiły kandydatów.

-Każdy głos, a więc każdy pełnoletni obywatel ma realny wpływ na wynik wyborów. Wspólnie zdecydujmy, kto zostanie włodarzem naszej gminy na następne półtora roku - brzmi treść komunikatu na stronie urzędu.

Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21.

Przedterminowe wybory w Żelazkowie to konsekwencja wygaśnięcia mandatu wójta gminy Żelazków. Sylwiusz J. utracił prawo wybieralności w związku z prawomocnym wyrokiem skazującym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Komisarz Wyborczy w Kaliszu Anna Krysicka poinformowała o wygaśnięciu mandatu Wójta Gminy Żelazków w obwieszczeniu z dnia 12 kwietnia 2022 r.

Wójt Żelazkowa mógł mieć wygaszony mandat wcześniej dwa razy - 24 grudnia 2020 r. i 9 lipca 2021 r.

Za pierwszym razem sprawa dotyczyła napaści na policjanta podczas I Marszu Równości w Kaliszu. Sąd wymierzył wójtowi karę grzywny 5 tys. zł oraz 3 tys. zł odszkodowania dla poszkodowanego, a także pokrycie kosztów procesu. Wyrok uprawomocnił się 24 grudnia 2020 r., tak więc już następnego dnia mandat wójta podkaliskiej wsi powinien być wygaszony.

Kolejnym razem po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie znieważenia strażaków. Chodzi o wydarzenia z 14 stycznia 2018 roku. W nocy wójt wezwał służby pod dom, bo rzekomo przejeżdżający samochód miał uderzyć w jego posesję. Na miejscu okazało się, że takiego zdarzenia nie było. Za to strażacy, którzy przyjechali zostali obrzuceni wyzwiskami. Sąd wymierzył za to wójtowi karę grzywny w wysokości 9600 zł.

Sylwiusz J. znany jest opinii publicznej z powodu jego agresywnych zachowań pod wpływem alkoholu. Na swoim koncie ma łącznie pięć wyroków, w których został skazany na kary grzywny lub przymusowe prace społeczne.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową komisarz Krysicka powiedziała, że powodem zwłoki było przeoczenie, a przyczyną przeoczenia zmiana przepisów w kodeksie wyborczym. "W trakcie kadencji samorządu doszło do zmiany przepisów kodeksu wyborczego, które zostały zaostrzone" - tłumaczyła. Wyroki przeciwko J. z zapadały w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, którego prezesem jest Anna Krysicka.