Krajowe Dni Pola w Sielinku organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. O godz. 10.00, w oficjalnym otwarciu wydarzenia, wezmą udział m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus i komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Według zapowiedzi organizatorów główne atrakcje trzydniowych pokazów czekają na odwiedzających w sobotę i w niedzielę.

Poletka pokazowe, maszyny i zwierzęta

Teren pokazów podzielono na strefy tematyczne. Na ponad 18 hektarach wyznaczono strefę poletek demonstracyjnych. Jest na nich ponad 800 odmian roślin uprawnych. Dla odwiedzających przygotowano pokazy omawiające wpływ różnych systemów uprawy roli i prezentacje maszyn rolniczych wielu firm przeznaczonych dla dużych i dla małych gospodarstw.

W strefie innowacji na odwiedzających czekają pokazy nowoczesnych narzędzi stosowanych w rolnictwie. Pokazane zostaną przykłady wykorzystania robotów, dronów i aplikacji wspierających rolników w zarządzaniu gospodarstwem. Prezentacje obejmą także temat rolnictwa precyzyjnego i sztucznej inteligencji.

W ramach IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 przygotowano również IV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Prezentowane będzie ponad 400 zwierząt, w tym bydło mięsne i mleczne, konie i króliki. Najlepsze okazy będą walczyły o tytuł superczempiona wystawy.

Technologie i energia

Z kolei w strefie energii dla rolnictwa chętni uzyskają informacje na temat rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii, biogazem czy tzw. zielonym wodorem.

W strefie rozwoju obszarów wiejskich dla odwiedzających przygotowano ogródek ziołowo-kwiatowy, stoiska z regionalnymi produktami, różnorodne warsztaty, występy zespołów muzycznych czy konkursy. Obok strefy stanie scena, na której odbywać się będą występy wokalne i taneczne.

Innowacyjne technologie produkcji owoców, warzyw i roślin ozdobnych będą prezentowane w strefie ogrodnictwa. Będzie w niej działał punkt konsultacyjny, w którym naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będą udzielać porad związanych z uprawą roślin ogrodniczych w gruncie i pod osłonami.

Z kolei w strefie Wielkopolskich Targów Rolniczych odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą ponad 150 firm działających w branży rolniczej. Będą tam również demonstrowane maszyny rolnicze i sprzęt do pracy w gospodarstwie.

Eksperci i ODR-y

W strefie doradztwa i instytutów chętni będą mogli zapoznać się z działalnością wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego z całego kraju. Zaprezentuje się tam również kilkanaście instytutów naukowych.

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Głównymi partnerami naukowymi organizatorów wydarzenia są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.