Pewnie, że tematów do dyskusji jest wiele. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem wybijają się na pierwszy plan. Przez jeden dzień nie jesteśmy po prostu w stanie poruszyć ich więcej.

Zaczynając od początku, przyjrzeliśmy się wchodzącej od nowego roku integrowanej ochronie roślin. Profesor Marek Mrówczyński zaspokoił oczekiwania słuchaczy i wypunktował nowy system. Wskazał na obostrzenia, ale także i na luki prawne. Prof. Marek Korbas mówił o strategiach ochrony roślin, punktował system: nie można przeciwdziałać, zapobiegać, tylko zwalczać..., to w odniesieniu do integrowanej. Adam Paradowski, też z IOR pytał i konkludował, czy herbicydy doglebowe pójdą w odstawkę? Profesor Witold Grzebisz przypomniał wszystkim o żelaznych zasadach nawożenia... o wodzie i azocie. Wapnowanie gleb to już problem narodowy, rządowy. Panel dyskusyjny o biostymulatorach dał odpowiedź: biostymulatory to nie placebo. Joanna Czapla i Edyta Wieczorkiewicz-Dudek z Ministerstwa Rolnictwa odsłoniły kulisy przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Dowiedzieliśmy się w końcu jakie płatności będą, jakie działania zaplanował rząd. Marek Zagórski, szef EFRWP podsumował je, i wyliczył stawki dopłat. Zaapelował po raz kolejny o efektywne, pro rozwojowe wydawanie funduszy. Referatom, wykładom i dyskusji przysłuchiwał się „biznes" rolniczy. Też apelował i wskazywał, na jakie elementy produkcyjne rolnicy powinni skierować swoją uwagę w najbliższym czasie. Wszystkie wypowiedzi, najważniejsze kwestie, porady i dyskusje znajdziecie na portalu.

Wiem, że takie spotkania, są potrzebne. Poniższy email od naszego „nowego" czytelnika, upewnia mnie w tym przekonaniu. Wiem także, że głos rolników gdzieś się gubi po drodze, zanim dotrze, tam gdzie powinien... Będziemy go dalej przekazywali.

Email od czytelnika:

„Serdecznie dziękuję za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w Konferencji. Jestem pozytywnie zaskoczony jej całokształtem - od tematyki do organizacji włącznie. Uczestniczę w naprawdę wielu różnych zdarzeniach tego typu - ale chyba to właśnie Wam po raz pierwszy udało się zebrać razem tak szanowne, charyzmatyczne i wesołe grono naukowców. Na wykłady prof. Korbasa, prof. Grzebisza czy Pana Paradowskiego  to czasem się i 500 km z przyjemnością jedzie. Widząc  ogrom pracy Pana i Zespołu, nie zawracałem głowy i nie było  spokojnej sposobności na jakieś tam bliższe poznanie. Ale nasze drogi często  gdzieś tam na różnych spotkaniach się krzyżują - na pewno przy następnej sposobności porozmawiamy. Aczkolwiek już mnie w czerwcu p. Konieczny (zastępca redaktora naczelnego Farmera - przypis redakcji) ustrzelił gdzieś na dniach pola, jak w błocie po kolana w czasie ulewy poletka oglądam:):):) I pomyśleć, że tak od niedawna w sumie jestem z Farmerem. Ale jak stwierdziła p. Violetta (zajmuje się prenumeratą i promocją w Farmerze - pzyp. red.) - jestem chyba jedynym prenumeratorem który ma opłaconą prenumeratę do końca 2016:):) Jeszcze raz dziękuję. Wszystkiego dobrego."
Włodek

To my dziękujemy, że Pan, pozostali rolnicy i doradcy znaleźliście czas i przybyliście na nasze spotkanie. Wielkie dzięki. Już od stycznia po raz kolejny będziemy spotykali się w regionach na naszych konferencjach zatytułowanych „Przez innowacyjność do sukcesu". Liczę, że znowu Was miło zaskoczymy.