PRZEGLĄD PRASY: Polscy rolnicy chcą szybko dogonić zachodnie gospodarstwa – pisze M. Kozmana, M. Zwierzchowski. Dlatego masowo inwestują w nowoczesne chłodnie, obory i budynki gospodarcze. Ułatwiają im to unijne fundusze. Przed wejściem do Unii rolnicy mieli w programie SAPARD 600 mln zł na inwestycje w gospodarstwach rolnych. W latach 2004 – 2006 suma ta wzrosła do 2,3 mld zł. Inwestują grupy producenckie, ale i indywidualni rolnicy.

W 2005 roku oddali do użytku niecałe 4,3 tys. budynków gospodarczych, w zeszłym już ponad 7,8 tys. Co prawda do rekordowego 1998 roku jeszcze daleko, ale po kilku latach zastoju inwestycje na wsiach ruszają coraz wyraźniej.

Współczesny rolnik coraz częściej nie ma czasu na samodzielne wykonywanie prac budowlanych i oczekuje doradztwa oraz rzetelnej obsługi.

Sprzedawcy współpracujący z rolnikami podkreślają, że często mają oni bardzo wysokie wymagania. Ze względu na specyfikę zastosowania materiały muszą być odporne na warunki atmosferyczne, korozję chemiczną, grzyby i glony. Klient jest wymagający, ale wartościowy.

Rolnicy zawsze byli dobrymi klientami, jeśli chodzi o materiały budowlane, bo na wsi była tradycja stawiania własnych domów – mówi Mariusz Marzec, kierownik marketingu – lubelskiej firmy, która specjalizuje się w handlu materiałami budowlanymi. Teraz jednak budują nie tylko domy.

Od kilkunastu miesięcy notuje się bardzo duży wzrost inwestycji w budynki gospodarcze.

W najbliższych latach spodziewam się, że na wsiach będzie się budowało coraz więcej, szczególnie w gospodarstwach wielkopowierzchniowych. One będą potrzebowały coraz większego zaplecza w postaci magazynów, chłodni itp. – tłumaczy Mariusz Marzec.

Rolnicy nie tylko budują, ale też coraz intensywniej remontują swoje gospodarstwa. Wielu rolników zmienia w tej chwili pokrycia dachowe, zastępując eternit nowoczesnymi materiałami – potwierdza Jadwiga Ossowska, kierownik hurtowni materiałów budowlanych.

Wymiana taka, wymuszona unijnymi przepisami, jest też dofinansowywana z unijnych funduszy. A trzeba pamiętać, że na polskiej wsi nadal ok. 80 proc. budynków mieszkalnych i gospodarczych pokrytych jest eternitem. Tu będą w najbliższych latach ogromne inwestycje – zapowiada Mariusz Marzec.

Zdaniem analityków Xella Polska 72-procentowy wzrost liczby oddanych budynków gospodarczych na wsi w 2006 roku to dopiero początek boomu. Prawdziwą eksplozję inwestycji wywoła uruchomienie unijnych funduszy na lata 2007 – 2013. Ich zdaniem kilka najbliższych lat będzie kluczowych dla rozwoju infrastruktury rolnej w naszym kraju.

Źródło: Rzeczpospolita